REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W byłej elektrociepłowni powstanie teatr i mediateka

  • Autor: PAP
  • 27 cze 2016 09:22
fot. Fotolia

Trójstronne porozumienie ws. sprzedaży monumentalnej zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu zawarli właściciel obiektu koncern Fortum, samorząd Bytomia oraz wskazana przez to miasto spółka Rezonator. Nowy właściciel planuje powołanie fundacji "Fabryka Muzyki Generator" i adaptacja historycznego gmachu na działalność kulturalną - m.in. stworzenie w nim teatru muzycznego, studiów nagrań oraz mediateki.

REKLAMA

Sprzedaż elektrociepłowni to krok w kierunku jej zabezpieczenia i przystosowania do nowych funkcji. W ostatnich latach społecznicy i miłośnicy regionu coraz częściej alarmowali, że wraz z wygaszaniem produkcji obiekt, którego architektura mniej przypomina typową fabrykę, a bardziej kojarzy się z gigantyczną świątynią, stopniowo niszczeje i pada ofiarą złodziei złomu. Jak przekazał w komunikacie Fortum, spółka, która nabędzie EC Szombierki planuje powołanie fundacji "Fabryka Muzyki Generator" i adaptację historycznego gmachu na działalność kulturalną - m.in. stworzenie w nim teatru muzycznego, studiów nagrań oraz mediateki. Fundacja ma również promować tradycję i dziedzictwo kultury przemysłowej Górnego Śląska.

"Zawsze uważaliśmy, że władze samorządowe są najwłaściwszym podmiotem do kształtowania przyszłości obiektu o tak wielkiej wartości historycznej. W ciągu ostatnich miesięcy rozpatrywaliśmy oferty potencjalnych nabywców i ostatecznie zdecydowaliśmy się na wybór rekomendowanej przez władze Bytomia spółki Rezonator, z którą w najbliższym czasie zamierzamy podpisać umowę sprzedaży" - powiedział cytowany w komunikacie rzecznik Fortum Jacek Ławrecki.

"Elektrociepłownia Szombierki jest nie tylko wizytówką naszego miasta, ale i całego regionu. Jest to perła architektury postindustrialnej zaliczana do bardzo atrakcyjnych obiektów w całej Europie. Wykorzystanie Elektrociepłowni do działalności kulturalnej wpłynie na pozytywny wizerunek Bytomia i województwa śląskiego w kraju i na świecie. Bytomianie natomiast będą mogli korzystać z szerokiej oferty artystycznej w otoczeniu unikatowej architektury" - uznał prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. Inwestorem i pierwszym właścicielem elektrowni była należąca do górnośląskiej linii rodu Schaffgotshów spółka Schaffgotsh Bergwerksgesellschaft. Nominalna moc 100 MW stawiała Szombierki wśród największych elektrowni w Niemczech i Europie.

Projektantami kompleksu byli kuzynowie Zillmann, twórcy m.in. zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach. Architektura elektrociepłowni inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - obiekt ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz charakterystyczne trzy 120-metrowe kominy i wieżę zegarową.

Ze względu na architekturę i klimat obiekt z wygaszaną stopniowo produkcją od połowy lat 90. wykorzystywano do organizowania różnych imprez. W hali dawnej maszynowni z balkonami i krużgankami odbywały się m.in. koncerty i wystawy, warsztaty tańca i plenery artystyczne.

Elektrociepłownię pięć lat temu przejął fiński koncern Fortum, który m.in. przeprowadził prace zabezpieczające związane z dachami, rynnami czy ogrzewaniem. Jednak, choć kompleks leży na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, ze względu na przepisy bezpieczeństwa właściciel początkowo umożliwiał zwiedzanie turystom tylko w mocno ograniczonym zakresie, a później stało się to zupełnie niemożliwe.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY