REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W ciągu roku koniec rewitalizacji Fabryki Porcelany

  • Autor: PAP
  • 28 lip 2017 12:14
W ciągu roku koniec rewitalizacji Fabryki Porcelany
fot. mat. prasowe Fundacji Giesche

W tym roku zakończy się w podstawowym zakresie rewitalizacja zabytkowej fabryki porcelany w Katowicach – poinformowała zajmująca się tym miejscem Fundacja Giesche. W odnawianych stopniowo od 2012 r. budynkach działa kompleks biurowo-usługowy.

REKLAMA

O pięciu latach działalności i planach na przyszłość, przedstawiciele fundacji poinformowali na czwartkowym briefingu. Jak wyjaśniali, powierzchnie w pofabrycznym kompleksie są już ukończone i wynajęte w ok. dwóch trzecich. Obecnie każdy z 13 budynków - o powierzchni od 100 m kw. do 12 tys. m kw. - ma nadaną nową funkcję i doprowadzoną infrastrukturę.

"W tym roku wydzielimy do końca wszystkie lokale i wyremontujemy (pozostałe - PAP) budynki, które jeszcze do połowy 2018 r. będziemy urządzać pod kolejnych najemców" - zapowiedział prezes fundacji Rafał Wyszyński.

"Dochodzimy do finiszu z rewitalizacją Porcelany Śląskiej. Stawiając sobie pytanie, czy inwestować siły i energię w nowe miejsce, czy rozwijać dalej to, raczej stawiamy na to drugie rozwiązanie (…), skupiając się na procesach związanych z kulturą i rozrywką" - zasygnalizował. "Od samego początku chodziło nam o uratowanie budynków; chodziło nam też, by prowadzić tu normalną działalność pełną ludzi, życia - fajnych rzeczy i możliwości rozwijania się" - dodał.

W tym kontekście przedstawiciele fundacji starają się rozwijać m.in. działalność kulturalną i społeczną. Jeszcze w 2013 r., z inicjatywy Muzeum Historii Katowic, zniszczona wówczas fabryka wzięła udział w Nocy Muzeów. Jak zaznaczyła wiceprezes fundacji Aleksandra Kandzia-Ulrych, to był moment, który potwierdził zainteresowanie miejscem.

"Przyszło tu ponad 3 tys. osób, które postanowiły zwiedzić Fabrykę Porcelany (...). Skończyliśmy oprowadzanie o 3.00 w nocy, a nie jak założyliśmy o 20.00. (...) Odetchnęliśmy z ulgą" - powiedziała Kandzia-Ulrych. Zaznaczyła, że od tamtego czasu kompleks odwiedziło ok. 60 tys. uczestników różnych wydarzeń.

Dotąd bowiem fundacja, często przy wsparciu zainteresowanych najemców, zrealizowała szereg projektów kulturalnych czy społecznych. Były to np. konkurs dla młodych architektów, którzy tworzyli projekty rewitalizacji czy różne warsztaty, także dla dzieci. W murach dawnej fabryki odbyło się kilkanaście spektakli i wiele koncertów. Organizowane są jarmarki, m.in. świąteczne - w tym roku jarmark bożonarodzeniowy ma trwać przez cały grudzień.

Działalność ta wraz z postępującą rewitalizacją obiektu pozwoliły Fabryce Porcelany wrócić w ostatnich tygodniach - po pięciu latach nieobecności - na Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak łączy 43 obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu - warunkami obecności są m.in. możliwie dobry stan i dostępność do zwiedzania.

Dotąd wyremontowano już ok. dwóch trzecich przestrzeni dawnej fabryki. Obecnie wynajmuje je ok. 40 podmiotów z różnych branż, w których pracuje ok. 400 osób. Dostępne są np. przestrzenie co-workingowe czy co-sewingowe (z pełnym zapleczem np. dla projektantów odzieży chcących uszyć swoją kolekcję i przygotować jej promocję). Choć pierwotnie środki na dalsze prace pochodziły m.in. z wynajmowania surowych wnętrz pod magazyny, obecnie - wraz z postępem prac - nie przewiduje się już tam takiej działalności, ani też produkcji.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY