REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Częstochowie odpoczniesz na ławeczce aktora Antoniego Fertnera

  • Autor: PAP
  • 18 kwi 2016 09:37
W Częstochowie odpoczniesz na ławeczce aktora Antoniego Fertnera
fot. Solarisgirl, flickr.com, (CC BY-SA 2.0)

Ławeczka z tablicą przypominającą postać aktora stanęła w Częstochowie przy ulicy Wieluńskiej, przy której Antoni Fertner się urodził. Ławeczkę ufundował mieszkający w Szwecji 57-letni syn aktora.

REKLAMA

Szwedzkim wzorem prostej w formie ławki nie zdobi rzeźba upamiętnianego; jego postać i życie krótko opisuje przytwierdzona tabliczka. Ławeczka stanęła w pobliżu szczytu ul. Wieluńskiej (na zboczu Jasnej Góry), gdzie urodził się aktor i gdzie jego rodzice mieli cukiernię i sklepy.

Tablica na ławeczce głosi: "Antoni Dezyderiusz Fertner ur. w 1874 r. w Częstochowie przy ul. Wieluńskiej - zm. w r. 1959 w Krakowie. Wielki polski komik, aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatru, pionier polskiej kinematografii. W 1908 r. wystąpił w pierwszym polskim filmie fabularnym "Antoś pierwszy raz w Warszawie".

"Znany z serii komedii rosyjskich z okresu I wojny światowej o przygodach Antoszy. Zagrał także w wielu filmach polskich okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej grał w Teatrze Starym oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie" - uzupełnia napis na tablicy.

Sobotnią uroczystość zorganizowało w 56. rocznicę śmierci Fertnera Muzeum Częstochowskie. Najpierw w sali reprezentacyjnej ratusza na otwartym spotkaniu opowiadano o samym aktorze i jego znanej w Częstochowie rodzinie. Potem na ul. Wieluńskiej odsłonięto ławkę. Na koniec znów w częstochowskim ratuszu wyświetlono dla wszystkich chętnych film "Ada to nie wypada".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY