REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W dawnych koszarach powstanie Muzeum Historyczne

  • Autor: PAP
  • 24 maj 2017 09:17
fot. pixabay.com

Część zabytkowych koszar w Skierniewicach stanie się siedzibą Muzeum Historycznego prezentującego 560 lat historii tego miasta. Rozpoczęły się już prace związane z rewitalizacją i adaptacją budynku, a inwestycja za 8,5 mln zł ma zakończyć się w przyszłym roku.

REKLAMA

"Do tej pory Skierniewice nie mogły pochwalić się muzeum z prawdziwego zdarzenia, bo historia miasta prezentowana była jedynie w skromnej formie w niewielkiej Izbie Historii Skierniewic, w której nie było możliwości wystawiania gromadzonych zbiorów. Dzięki tej inwestycji stworzymy zaś miejsce godne historii Skierniewic, które w tym roku obchodzą jubileusz 560-lecia nadania praw miejskich" - powiedział PAP Arkadiusz Kopczewski z biura prasowego skierniewickiego magistratu.

Jak dodał, rozpoczęte w maju prace budowlane oznaczają końcowy etap realizacji wieloletnich planów i starań władz miasta o nowoczesną kulturalną placówkę.

Muzeum powstanie w budynku wpisanej do wojewódzkiego rejestru zabytków Izbie Chorych z 1890 r. znajdującej się na terenie dawnych koszar przy ul. Batorego. Wykonawca do sierpnia 2018 r. ma zrewitalizować obiekt i zaadaptować jego wnętrze pod organizację stałych i czasowych wystaw oraz wydarzeń kulturalnych. Przed budynkiem przewidziano także teren do organizowania inscenizacji historycznych.

Wewnątrz muzeum, na powierzchni ponad 400 m kw. znajdą się m.in. wystawy stałe i czasowe zawierające m.in.: zabytkowe druki, medale, dokumenty, fotografie ze Skierniewic, dorobek naukowy instytutu ogrodnictwa, parowozowni, jak również rekwizyty wojskowe oraz te pochodzące ze zbiorów Izby Historii Skierniewic.

"Wokół muzeum zawiązał się komitet składający z się z pasjonatów historii, muzealników, czy kolekcjonerów. W ekspozycji udostępnimy miejsce m.in. dla pamiątek zebranych przez miłośników Browaru Parowego Strakacza, czy kolejnictwa. Ważnym akcentem wystawy będzie też wojskowa historia miasta, w którym w latach 1921-1939 stacjonowała 26 Dywizja Piechoty. Z kolei Izba Historii Skierniewic aktywnie poszukuje eksponatów upamiętniających historię miasta znajdujących się obecnie w różnych instytucjach w regionie, czy w Polsce" - wyjaśnił Kopczewski.

Władze Skierniewic do współtworzenia ekspozycji zachęcają także mieszkańców, którzy chcieliby się podzielić pamiątkami, dokumentami, pamiętnikami, czy fotografiami mającymi wartość historyczną dla miasta.

Kopczewski zaznaczył, ze scenariusz zwiedzania ma zostać opracowany przez najlepszych specjalistów w Polsce, by w atrakcyjnej i nowoczesnej formule przybliżyć miejscowym oraz turystom przeszłość Skierniewic.

Inwestycja - łącznie z zakupem profesjonalnego wyposażenia - ma kosztować 8,5 mln zł, w tym 5,6 mln zł dofinansowywania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY