REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W drewnianym kościele w Binarowej ukończono ważny etap prac konserwatorskich

  • Autor: PAP
  • 26 sty 2018 10:01
W drewnianym kościele w Binarowej ukończono ważny etap prac konserwatorskich
fot. unsplash

Ponad 11 tys. turystów odwiedziło w ub. roku drewniany kościół w Binarowej, wpisany na listę UNESCO. Na przełomie roku zakończono tam kolejny etap prac konserwatorskich, związanych z XVI-w. polichromią. Świątynia wyposażona jest w przeciwpożarowy system FOG - wodną kurtynę.

REKLAMA

- Zamknięto kolejny etap prac konserwatorskich w zachodniej części kościoła w Binarowej. W tak bogatym obiekcie, to proces ciągły, który nigdy się nie kończy. Konserwatorzy co sezon wykonują kolejne partie prac - gruntownej konserwacji bądź odgrzybienia i oczyszczenia - powiedział PAP specjalista w dziedzinie konserwacji i architektury dr Andrzej Siwek z Instytutu Historii Sztuki UJ.

Siwek podkreślił, że kościół w Binarowej jest prawdziwą skarbnicą dzieł sztuki. "Wszystko pokryte jest starą dekoracją malarską z XVI i XVII wieku, o bardzo wysokiej wartości artystycznej. Polichromia w całości wypełnia ściany świątyni - od podłóg po strop" - dodał.

Pochodzący z ok. 1500 r. kościół parafialny św. Michała Archanioła w Binarowej jest odnawiany przede wszystkim dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

- Prace konserwatorskie trwały od maja do końca roku - polegały na konserwacji malowideł ściennych oraz sprzętów liturgicznych znajdujących się we wnętrzu. W ostatnim etapie skupiliśmy się na malowidłach w górnej partii zachodniej nawy - nad chórem organowym, gdzie znajduje się alegoryczna scena przedstawiająca Triumf Mądrości Bożej. Wcześniej poddano konserwacji polichromię w lewej części prezbiterium - powiedziała PAP jedna z konserwatorek Gabriela Stawowiak.

Podczas prac konserwatorskich odkryto wzór graficzny, pozwalający ustalić - skąd wywodził się pierwotny artysta, wykonujący przed wiekami dekoracje w Binarowej.

- Nie znamy dokładnych nazwisk anonimowych artystów, ale wiemy, że znali oni warsztatowe tajniki sztuki włoskiej, którą się inspirowali. Dekoracja wnętrza powstawała w kilku etapach, stąd znajdujemy tu także fragmenty inspirowane sztuką niderlandzką (dzisiejsza Holandia). Na przykładzie Binarowej widać, skąd płynęły na teren dawnej Rzeczypospolitej wzorce artystyczne - z Włoch i Niderlandów - zauważył dr Siwek.

Historyk podkreślił, że taki zakres prac konserwatorskich, to wyraz wielkiej troski i poczucia odpowiedzialności za to miejsce, którą przejawia proboszcz parafii w Binarowej - gospodarz świątyni.

- Trzeba było dość dużo wnikliwej pracy konserwatorów, by dojść do detali, które w scenie Triumfu Mądrości Bożej są ważne ze względu na treści teologiczne. Niestety - miejsce to jest trudno dostępne, bo zasłania je chór organowy i parapet. Dlatego próbujemy znaleźć sposób na wyeksponowanie malowideł - może w formie folderu fotograficznego - powiedział PAP ks. proboszcz Bogusław Jurczak.

Ks. Jurczak zwraca uwagę, że cała społeczność parafii ma świadomość, iż przychodzi do kościoła, który jest jednocześnie wyjątkowym muzeum. "Parafianie dbają o to miejsce i są z niego dumni, dokładając się na jego utrzymanie i sprzątając kościół" - dodał proboszcz.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY