REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Gdańsku odrestaurowano zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX w.

  • Autor: PAP
  • 30 sie 2017 09:30
W Gdańsku odrestaurowano zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX w.
fot. pixabay.com

Zakończył się trwający ponad 2,5 miesiąca kapitalny remont zabytkowego budynku z przełomu XVIII i XIX w. nad Kanałem Raduni w Gdańsku. Jego koszt wyniósł ok. 280 tys. zł. Modernizację zabytku wykonała miejska spółka Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych (GZNK).

REKLAMA

We wtorek odbyła uroczystość przekazania kluczy do budynku najemcy, który od lat 80. ub. wieku prowadzi tam kawiarnię.

Koordynator ds. obiektów zabytkowych w GZNK Karolina Kocińska przypomniała, że odrestaurowany budynek o konstrukcji szachulcowej był przed wiekami zamieszkiwany przez rybaków.

Wyjaśniła, że obiekt przy ul. Wodopój 7, w sąsiedztwie Małego Młyna, jest jedynym z siedmiu budynków z dawnej pierzei domów usytuowanych nad Kanałem Raduni, ocalałych po II wojnie światowej. "Po wojnie obiekt ulegał dewastacji i na przełomie lat 50. i 60 ub. wieku został zabezpieczony przed dalszym zniszczeniem. Gruntowny remont został zaś przeprowadzony w latach 70." - dodała.

W wyremontowanym zabytku oryginalnych jest m.in. kilka belek drewnianych na jego fasadzie oraz część konstrukcji dachowej. Budynek jest niewielki - jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 50 m kw. Składa się z parteru, piętra i poddasza.

W trakcie remontu całą bryłę budynku podniesiono o 25 cm. Zrobiono tak, ponieważ posadzka parteru była poniżej chodnika, co sprawiało, że pomieszczenie to było często zalewane przez deszcz. Oprócz tego, wymieniono m.in. w całości stolarkę okienną i drzwiową z zachowaniem elementów historycznych oraz wykonano nową instalację elektryczną i sanitarną. Nad parterem i piętrem wykonano nową konstrukcję stropów z zaimpregnowanych bali podłogowych zachowując istniejące belki konstrukcyjne stropów. Wzmocniono i częściowo wymieniono elementy konstrukcje więźby dachowej. Ponadto, ściany budynku zostały docieplone od wewnątrz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY