REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Gdańsku powstanie wieża widokowa

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2017 16:06
W Gdańsku powstanie wieża widokowa
Gdańsk fot. Fotolia

Budowa wieży widokowej w Parku Oruńskim oraz instalacja 26 defibrylatorów w najbardziej uczęszczanych punktach Gdańska – takie m.in. projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Wyniki głosowania nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego miasta Gdańska na rok 2018 zostały ogłoszone w środę. Jak poinformowano na konferencji prasowej, w głosowaniu wzięło udział ponad 44,6 tysiąca mieszkańców, czyli około 11 proc. uprawnionych do głosowania (w Gdańsku takie prawo miały osoby, które ukończyły 16 lat).

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował, że - w efekcie głosowania, do realizacji zakwalifikowało się 96 projektów dzielnicowych oraz pięć tzw. ogólnomiejskich, czyli obejmujących swoim zasięgiem więcej niż jedną dzielnicę miasta.

Bezapelacyjnym zwycięzcą wśród projektów ogólnomiejskich okazał się pomysł zakupu i montażu w najbardziej uczęszczanych punktach Gdańska, defibrylatorów. Projekt ten uzyskał ponad 6 tysięcy głosów (następny w kolejności projekt ogólnomiejski otrzymał niecałe 4 tysiące). Projekt przewiduje zakup 26 urządzeń, oznakowanie miejsc, w których będą one zainstalowane oraz szkolenia z ich obsługi.

Wśród zwycięskich projektów ogólnomiejskich znalazło się także przedsięwzięcie zatytułowane "Zostań bohaterem, uratuj komuś życie, naucz się jak to robić". Za przyznane w ramach budżetu obywatelskiego 283 tys. zł, projektodawcy chcą przeszkolić prawie 1,4 tysiąca mieszkańców Gdańska w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Kursanci mają nauczyć się m.in. jak wykonywać masaż serca, sztuczne oddychanie, jak postępować w przypadku krwotoków, poważnych ran, oparzeń, złamań kończyn, skręceń, zwichnięć itp. Szkolenia mają odbywać się raz w miesiącu w każdej z 34 dzielnic Gdańska.

Bardzo dużym poparciem (prawie 3,8 tysiąca głosów) cieszył się też, zakwalifikowany do realizacji, pomysł budowy w gdańskim Parku Oruńskim wieży widokowej. Pomysłodawcy obliczyli, że postawienie konstrukcji kosztować będzie około 1,2 mln zł. Budowla ma być na tyle wysoka i tak umiejscowiona (w rejonie Góry Glinianej), że roztaczać się z niej będzie widok na miasto, ale też Żuławy Wiślane.

W ramach ogólnomiejskich projektów w pięciu gdańskich dzielnicach: na Przymorzu, Zaspie, Morenie, Osowej i Kokoszkach, pojawią się też linaria, czyli duże konstrukcje służące do wspinaczki i zabawy, na których rozpięte są liny układające się w kształt piramidy. Projekt ten zdobył poparcie ponad 2,5 tysiąca głosujących. Jak wyliczyli pomysłodawcy, zakup i montaż pięciu urządzeń linowych o wysokości ok. 6-7 m i średnicy ok. 10-15m, pochłonie 520 tys. zł.

Wśród projektów, które będą zrealizowane w przyszłym roku znalazł się także - dzięki zdobyciu prawie dwóch tysięcy głosów - projekt "Koty dla Gdańska, Gdańsk dla kotów". W jego ramach, kosztem ponad 271 tys. zł, mają zostać objęte opieką wolnożyjące w mieście koty. Pomysłodawcy chcą stworzyć bazę tych zwierząt, przeprowadzać ich sterylizacje, kastracje i chipowanie a także szukać dla nich domów w ramach kampanii społecznych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY