REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Kaliszu rusza park linowy

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2017 11:17
W Kaliszu rusza park linowy
fot. pixabay.com

W Kaliszu w poniedziałek zostanie otwarty park linowy. Zadanie zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego, które kaliszanie wybrali podczas głosowania w 2014 r. Koszt inwestycji to 411 tys. zł.

REKLAMA

"Obiekt jest gotowy, a instruktorzy, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem użytkowników zostali przeszkoleni" - powiedział PAP prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Park linowy w Kaliszu został wybrany w 2014 r. jako jedna z 13 inwestycji w ramach ówczesnego budżetu obywatelskiego. Był to drugi, po budowie ścieżek rowerowych, najpopularniejszy projekt, na który głosowali kaliszanie. Park miał być realizowany już w 2015 roku, jednak problemem była m.in. lokalizacja. Pod uwagę brano ośrodek w Szałem i Las Winiarski. Ostatecznie na miejsce wybrano teren sąsiadujący ze stadionem przy Wale Matejki w centrum miasta.

"Zwłoka w realizacji inwestycji była także spowodowana tym, że zgodę co do możliwości wykorzystania terenu ze względu na jego zabytkowy charakter musiał wydać konserwator zabytków. Trzeba także było wykonać ocenę stanu drzew, na których zaplanowano instalację elementów zjazdowych. Wykonawca musiał ocenić, czy są one na tyle w dobrym stanie, by wytrzymały ciężar całej konstrukcji" - powiedział prezydent.

Park linowy składa z dwóch tras linowych, zainstalowanych na różnych wysokościach i zróżnicowanych według stopnia trudności. Dla amatorów wspinaczek przygotowano także dwie trasy tyrolskie, czyli szybkie zjazdy na linach nad rzeką.

Jedna trasa przeznaczona jest dla dzieci o wzroście między 120 a 150 centymetrów, a druga dla dorosłych. Tutaj jednak ograniczeniem jest waga ciała - do 90 kilogramów.

"Nie chodzi tu o wytrzymałość konstrukcji, ale o to, żeby w przypadku odpadnięcia od przeszkody nie doznać urazów kręgosłupa" - powiedział PAP kierownik parku Piotr Lewandowski.

Jak wyjaśnił Lewandowski, przejście trasy dla osoby o średniej kondycji fizycznej zajmie ok. 40 minut. Podkreślił, że park jest bezpieczny, bo to tzw. park bezprzepięciowy. "Użytkownik wpina się na początku trasy i do jej końca nie musi się przepinać. Nie ma nawet takiej możliwości" - wyjaśnił.

Nad bezpieczeństwem użytkowników będą czuwać przeszkoleni instruktorzy.

Koszt trasy to 10 zł, tyrolka przez rzekę - 15 zł, natomiast za trasę standardową z tyrolką trzeba będzie zapłacić 25 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY