REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W łańcuckim zamku zostaną odtworzone historyczne Łaźnie Rzymskie

  • Autor: PAP
  • 25 kwi 2017 15:03
W łańcuckim zamku zostaną odtworzone historyczne Łaźnie Rzymskie
fot. pixabay.com

Odtworzenie i udostępnienie zwiedzającym historycznych Łaźni Rzymskich znajdujących się w piwnicach zamku w Łańcucie oraz prace remontowo-konserwatorskie w zamku i na terenie parku zakłada projekt, który otrzyma dofinansowanie z Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA

Projekt "Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum - Zamku w Łańcucie" ma przede wszystkim pomóc w zatrzymaniu procesu degradacji zabytku, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich. Jego realizacja potrwa do końca 2019 roku.

Prace rewitalizacyjne i konserwatorskie umożliwią również udostępnienie nowych powierzchni ekspozycyjnych, poprawią dostępność obiektu oraz ułatwią wędrówki po zabytkowym zespole parkowym. Całkowity koszt inwestycji to ponad 41 mln zł.

Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie wyjawiła, że jednym z zadań będzie odtworzenie i udostępnienie zwiedzającym historycznych, luksusowych Łaźni Rzymskich, znajdujących się w piwnicach zamku. Powstały one w latach 20. XX w. i były wyposażone w najnowocześniejsze - na ówczesne czasy - systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, a także bar i pokój wypoczynkowy.

Odtworzony zostanie także znajdujący się w Łaźni Rzymskiej elegancki gabinet wypoczynkowy wraz z meblami z drewna dębowego.

"Odtworzone zostaną też jednobiegowe drewniane dębowe schody, prowadzące z parteru do łaźni. Po ich bokach znajduje się drewniana boazeria płycinowa z dębu. Ściany powyżej oraz sklepienie pokryte są polichromiami przedstawiającymi trytony, czyli mitologicznych pół-ludzi, pół-ryby, oraz dekoracje w formie groteski" - opisywała Garbulińska-Charchut.

Zaznaczyła, że odtworzenie pierwotnego wystroju pomieszczeń łaźni będzie możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30. autorstwa Józefa Piotrowskiego, znajdujących się w archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie.

W ramach działań, które mają zatrzymać proces degradacji zamku, zostaną przeprowadzone prace remontowo-konserwatorskie elewacji i stolarki okiennej, która ostatni raz była kompleksowo rewitalizowana w latach 50. ub. wieku, oraz stolarki drzwiowej.

Z kolei na terenie parku otaczającego rezydencję zostaną przeprowadzone prace remontowo-konserwatorskie, które obejmą małą architekturę parkową, w tym pawilon ogrodowy Elizin, cokół pod figurą Matki Boskiej z 1852 r., most południowy, wartownię, oraz przebudowę portierni, czyli starej kordegardy oraz ogrodzenia zewnętrznego wraz z bramami. Zostaną wyremontowane także fortyfikacje, alejki parkowe.

Garbulińska-Charchut przypomniała, że park ma ok. 32 ha, z czego prawie 3 ha stanowią alejki. "Warto podkreślić, że tam, gdzie to możliwe, zostanie przywrócony rys historyczny alejek, na podstawie opracowania starego układu. Tworząc go, wzorowano się na mapie z około 1930 r." - zaznaczyła.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY