REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Lipcach Reymontowskich stanie pomnik Reymonta

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2016 15:01
fot. Fotolia

W Lipcach Reymontowskich stanie pomnik Władysława Reymonta. Jego odsłonięcie planowane jest na 7 maja 2017 roku - w 150. rocznicę urodzin pisarza. Autorem projektu jest Maksymilian Biskupski.

REKLAMA

Prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jerzy Murgrabia przyznaje, że celem komitetu jest "stworzenie miejsca wyjątkowego, niezbędnego do wychowania młodych Polaków w umiłowaniu do ojczystej ziemi w przywiązaniu do tradycji i dziedzictwa kulturowego".

We wtorkowej rozmowie z PAP poinformował, że pomnik stanie obok domu, w którym mieszkał Reymont. Opisując go mówił, że będzie to ok. 4-metrowej wysokości postać pisarza, który w rękach trzymać ma notes i pióro. Na cokole pomnika znajdować się będą dwa koła. Jak wyjaśnił, po pierwsze mają one symbolizować koła pociągu, bo Reymont pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, a po drugie - mają symbolizować koła chłopskiego wozu, czyli nawiązywać do powieści "Chłopi".

Dodał, że pomnik ma być odlany z brązu. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na jego budowę. Wsparcie powstania monumentu wyraził m.in. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Murgrabia zwrócił uwagę, że pomnik zaprojektował Maksymilian Biskupski, autor m.in. 2,5-metrowej figury św. Jana Pawła II, która stoi w Wadowicach czy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) był jednym z głównych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski. Urodzony we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem (obecnie Łódzkie) próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. W 1892 r. debiutował, jako korespondent warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".

W swych powieściach podejmował problematykę obyczajową, społeczną i historyczną. Znaczącą pozycją w twórczości Reymonta jest "Ziemia obiecana" - powieść przedstawiająca narodziny Łodzi przemysłowej na przełomie XIX i XX w. Za powieść "Chłopi", która powstała w latach 1899-1908, otrzymał w 1924 roku literacką Nagrodą Nobla.

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY