REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi powstaje unikatowa makieta Litzmannstadt Getto

  • Autor: PAP
  • 28 sty 2016 09:21
W Łodzi powstaje unikatowa makieta Litzmannstadt Getto
Łódź

Projekt budowy unikatowej multimedialnej makiety historycznego obszaru Litzmannstadt Getto z maja 1944 roku zaprezentowano w środę w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wartość projektu wyniesie ok. 450 tys. zł.

REKLAMA

"Budowa makiety historycznego obszaru Litzmannstadt Getto jest ważnym projektem edukacyjnym, który ukaże młodemu pokoleniu jedną z najstraszliwszych kart w dziejach naszego miasta. Budujemy ją ku przestrodze, aby nigdy więcej tak tragiczna historia nie powtórzyła się nigdzie na świecie" - podkreślił dyrektor Muzeum Piotr Machlański.

Celem projektu jest stworzenie - na podstawie historycznych planów miasta oraz fotografii budynków - makiety getta w skali 1:1400. Będzie ona eksponowana na terenie należącego do Muzeum memoriału na Stacji Radegast - dawnego budynku kolejowego, z którego od stycznia 1942 r. wywożono z getta ludność żydowską i romską do obozów zagłady.

"Makieta statyczna o wymiarach 4,2 m na 9,2 m będzie największym i jedynym tego typu odwzorowaniem w Polsce, jedyną makietą interaktywną, wyposażoną we wszelkie technologie multimedialne" - zaznaczyła koordynatorka projektu, adiunkt Muzeum Izabela Terela.

Jednocześnie powstanie platforma wirtualna z elektroniczną mapą getta wzbogaconą o formy wizualizacji obiektów, widok z lotu ptaka, przenikanie starej fotografii we współczesną oraz nagrania wspomnień. Zgodnie z zamysłem twórców platformy, każdy będzie miał szansę opublikowania na niej własnych wspomnień i historycznych zdjęć.

Jak wyjaśnił Machlański, projekt składa się z trzech elementów - oprócz statycznej makiety, która już budowana jest przez specjalistyczną firmę oraz wirtualnej platformy - tworzonej na podstawie tych samych fotografii co makieta - powstanie film, który będzie pokazywany w łódzkim Centrum Idei "Ku Wielokulturowości", dysponującym bardzo nowoczesną technologią, m.in. ekranem na planie koła.

"Film poświęcony będzie wkładowi społeczności żydowskiej w budowę Łodzi. Pamiętajmy, że przed wojną jedną trzecią mieszkańców - ok. 233 tys. ludzi - stanowiły osoby tej narodowości" - dodał Machlański.

W realizację projektu, zapoczątkowanego w ubiegłym roku, zaangażowało się szereg instytucji z kraju, m.in. Instytut Tolerancji, Muzeum Żydów Polskich POLIN, łódzkie Archiwum Państwowe i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a także z Izraela, Kanady, Niemiec, RPA, Stanów Zjednoczonych.

"Pozyskiwanie zdjęć archiwalnych z całego świata nie jest sprawą prostą, a ich interpretacja okazuje się jeszcze trudniejsza. W dzielnicy Bałuty, na terenie dawnego getta, jest kilka tysięcy domów do zidentyfikowania, wiele z nich już nie istnieje. To naprawdę ogromna, żmudna praca ekspercka, historyczna, aby móc doprecyzować poszczególne miejsca" - wyjaśnił Machlański.

W ramach pierwszego etapu projektu wykonano ponad 5,7 tys. fotografii zachowanych budynków. Pozyskano ponad tysiąc zdjęć archiwalnych - w tym wiele z zagranicznych placówek muzealnych. Dokumentacja wciąż jest kompletowana.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY