REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Lublinie ma powstać nowe muzeum - Ziem Wschodnich

  • Autor: PAP
  • 27 mar 2017 09:10
fot. pixabay.com

Utworzenie w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej planuje ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Nieznana jest jeszcze data jego powstania ani forma organizacyjna. Rozważana jest lokalizacja w zabytkowym budynku w centrum Lublina.

REKLAMA

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje utworzenie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie - placówki o takim profilu tematycznym brakuje w polskiej sieci muzeów. W tej chwili rozważane są różne warianty dotyczące zarówno formy organizacji muzeum, jak i jego lokalizacji" - podało centrum informacyjne ministerstwa w odpowiedzi na pytania o koncepcję i organizację nowego muzeum.

Poinformowano, że "jedną z nieruchomości branych pod uwagę" jest zabytkowy budynek w centrum miasta - pałac niegdyś należący do rodu Lubomirskich. Budynek ten Lubomirscy przejęli w 1683 r. Pałac kilkakrotnie był przebudowywany i zmieniał właścicieli - wygląd obecny zawdzięcza przebudowie z 1829 r.

Obecnie pałac Lubomirskich należy do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i mieści się w nim Wydział Politologii. Władze uczelni planują sprzedać ten i sąsiadujący z nim budynek. "W tej chwili przygotowujemy postępowanie przetargowe dotyczące sprzedaży obu budynków. Możemy jedynie potwierdzić, że są podmioty, które wyrażają wstępne zainteresowane kupnem. Na jakiekolwiek szczegółowe informacje jest w tym momencie jednak za wcześnie" - poinformowała rzeczniczka UMCS Aneta Adamska.

Odmówiła jakichkolwiek komentarzy na temat ewentualnej sprzedaży pałacu ministerstwu, z przeznaczeniem na muzeum.

MKiDN poinformowało, że prowadzone są też "rozmowy z władzami samorządowymi, które deklarują poparcie dla tej idei".

"Idea utworzenia muzeum jest bardzo interesująca, ale rozmowy są na bardzo wstępnym etapie" - powiedziała rzeczniczka marszałka woj. lubelskiego Beata Górka.

"Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jak tylko będzie to możliwe, opinia publiczna zostanie poinformowana o szczegółach" - zapewniło Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O tym, że w budynku należącym do UMCS może powstać muzeum Ziem Wschodnich, poinformował kilka dni temu "Kurier Lubelski".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY