REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Muzeum II Wojny Światowej otwarto nową ekspozycję

  • Autor: PAP
  • 19 cze 2017 09:27
W Muzeum II Wojny Światowej otwarto nową ekspozycję
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (mat.pras.)

Złożoną z kilkudziesięciu plansz wystawę czasową poświęconą gen. Stefanowi Roweckiemu otwarto w niedzielę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja przybliża postać generała zarówno jako Komendanta Głównego Armii Krajowej, ale też prywatną osobę.

REKLAMA

Jak zaznaczył w czasie otwarcia wystawy wicedyrektor Muzeum Tomasz Gliniecki, ekspozycja jest dopełnieniem sposobu myślenia zespołu tej placówki o II wojnie światowej. Gliniecki dodał, że zespół Muzeum chce "pokazywać tę wojnę na różne sposoby, również na taki, który dopełnia naszą wystawę główną" o prezentację "ludzi ważnych i cennych dla naszej historii".

Wicedyrektor przypomniał, że do niedawna w holu sąsiadującym z główną ekspozycją Muzeum prezentowana była wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. "Dziś otwieram wystawę poświęconą generałowi Stefanowi Roweckiemu. To dla mnie postać bardzo ważna. Chyba jedna z najcenniejszych w gamie osób, które podczas wojny dbały o sprawę polską. Wydaje mi się, że nie można było znaleźć lepszego niż właśnie generał Rowecki dowódcy na czas wojenny, na czas trudny, na czas, kiedy byliśmy pod dwiema okupacjami" - powiedział Gliniecki.

Przypomniał, że generał w "sposób absolutnie wyjątkowy potrafił scalić cechy, które z jednej strony stawiały go jako profesjonalistę - bardzo dobrego dowódcę, wymagającego dowódcę, który znał siłę rozkazu (…), ale też zawsze - mimo różnicy zdań - bardzo cenił i szanował zdanie i rozkaz generała Sikorskiego". "Potrafił to łączyć ze światem cywilnym i politycznym. To głównie dzięki niemu Polskie Państwo Podziemne rozrosło się do takiego schematu, który znamy dziś, że potrafiło objąć większość dziedzin normalnej państwowości chociaż było w podziemiu" - powiedział Gliniecki dodając, że było to możliwe dzięki umiejętnościom i charyzmie generała.

Przypomniał też, że gen. Rowecki "oddał życie za swoją Polskę i oddał je w okolicznościach bardzo trudnych" i nie do końca jasnych. "Trudno jest zapomnieć o tym, że - mimo tego, iż naród polski był tak bohaterski (…), mimo to miał w sobie postaci ciemne, postaci złe, postaci zdradzieckie" - mówił też Gliniecki przypominając, że do aresztowania Roweckiego przyczyniła się zdrada członków AK. "Postacie zdrajców, szpiegów będą nam też w naszej pamięci musiały towarzyszyć. Obyśmy mieli ich jak najmniej" - powiedział Gliniecki.

Obecny na otwarciu wystawy podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski dodał, że "bohaterstwo i szlak bojowy, jak również tragiczna śmierć generała w obozie koncentracyjnym, są przestrogą i pokazaniem, jak tragiczne mogą być doświadczenia II wojny światowej".

Ekspozycja poświęcona gen. Roweckiemu prezentowana będzie w MIIWŚ przez najbliższy miesiąc. Wystawę tą przygotowano z inicjatywy Głównej Biblioteki Lekarskiej, we współpracy z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Wyboru dokumentów i zdjęć dokonał wicedyrektor Archiwum Mariusz Olczak.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY