REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Opactwie Cysterskim powstanie kociewskie centrum kultury

  • Autor: PAP
  • 15 sty 2018 09:15
W Opactwie Cysterskim powstanie kociewskie centrum kultury
fot. shuttesstock

Do 2022 r. w Opactwie Cysterskim w Pelplinie ma powstać kociewskie centrum kultury; Diecezja Pelplińska otrzymała prawie 12,5 mln zł na ten cel z funduszy unijnych. Decyzję w tej sprawie ogłosił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

REKLAMA

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 14,6 mln zł.

W sobotę w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie podczas konferencji prasowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej bp Ryszard Kasyna podpisali umowę o dofinansowaniu z funduszy unijnych budowy kociewskiego centrum kultury.

Sellin powiedział, że Diecezja Pelplińska w perspektywie finansowej 2014-2020 otrzymała łącznie prawie 48 mln zł z UE na realizacje trzech projektów związanych z ochroną i rozwojem dziedzictwa kulturowego średniowiecznego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie. Utworzenie kociewskiego centrum kultury jest jednym z tych projektów. Wcześniej Diecezja otrzymała dofinansowanie na renowację i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej Bazyliki Katedralnej oraz zagospodarowanie i udostępnienie barokowego zespołu parkowego. Wiceminister jest przekonany, że dzięki realizacji projektów do Pelplina będzie przyjeżdżać znacznie więcej turystów niż obecnie. "Samo miasto i znajdujące się w nim zabytki bardzo mocno się wypromują dzięki tym projektom" - dodał.

Jak mówił wiceminister, projekty otrzymały dofinansowanie m.in. dzięki temu, że "cały Pelplin, cały zespół pocystersko-katedralny jest od 2014 r. wpisany na listę Pomników Historii Prezydenta RP". Obecnie w Polsce jest 81 takich miejsc.

Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej bp Ryszard Kasyna zaznaczył, że Diecezja chce, aby dziedzictwo cysterskie "było pielęgnowane, dobrze utrzymane, żeby duchowo pobudzało mieszkańców i turystów". Wyraził nadzieję, że "dziedzictwo cysterskie pozwoli w tym dzisiejszym zabieganiu człowiekowi odwiedzającemu to miejsce (...) zobaczyć głębszą warstwę swego życia i pielgrzymowania".

Sellin mówił, że kociewskie centrum kultury ma powstać w oparciu o adaptację i modernizację zabytkowych budynków Opactwa. Są to budynki dawnej biblioteki, Domu Artysty (dawnego domu sióstr) oraz diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej. "Rozpoczęcie robót jest przewidziane na kwiecień bieżącego roku, a zakończenie planowane jest na wrzesień 2022 roku" - dodał. Wyjaśnił, że centrum ma mieć bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną, ma organizować warsztaty np. historyczne, edukacyjno-artystyczne, etnograficzne, muzyczne. "Centrum na pewno będzie przydatne dla prowadzenia polityki kulturalnej tego regionu" - dodał. Podkreślił, że "Pelplin jest pomorską, polską perłą, jedną ze stolic duchowych Pomorza".

Oprócz dotacji na utworzenie kociewskiego centrum kultury Diecezja Pelplińska otrzymała też pieniądze na renowację i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej Bazyliki Katedralnej (wkład UE ponad 17,8 mln zł) oraz zagospodarowanie i udostępnienie barokowego zespołu parkowego (ponad 17,4 mln zł). Diecezja zakłada, że dzięki realizacji projektów liczba odwiedzających miasto wzrośnie z obecnych ok. 14 do ok. 27 tys. osób rocznie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY