REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W otoczeniu zieleni, aby pracowało się lepiej

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 mar 2015 13:15
W otoczeniu zieleni, aby pracowało się lepiej
fot. Joanna Pracka, architekt krajobrazu

Nowo powstałe budynki biurowe coraz częściej oferują dostęp do terenów zielonych. Zielone patia, skwery, mini ogrody to ma przyciągnąć potencjalnych najemców i zapewnić dobrą atmosferę pracy. Co powinno „mieć” idealne patio? Oto zapytaliśmy Joannę Pracką, architekt krajobrazu.

REKLAMA

Zapewnienie pracownikom stałego dostępu do terenów otwartych to bardzo ważny aspekt. Możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza oraz kontakt z przyrodą znacznie poprawia ludzką wydajność, regeneruje umysł oraz siły. Poprawia się krążenie krwi, samopoczucie oraz koncentracja.

Jak wspomina Joanna Pracka, ważnym aspektem pojawiającym się już na etapie budowlanym jest właściwie doświetlenie patio, aby jak najwięcej docierało światła naturalnego, nie sztucznego. - Dobrze zakomponowane patio powinno spełniać potrzeby przyszłych użytkowników oraz przewidywać wygodę komunikacji między budynkami. Z reguły są to przestrzenie niewielkie, wymagające prostego i czytelnego układu kompozycyjnego. Nie bez znaczenia jest rozplanowanie pomieszczeń na parterze obiektu, gdyż można z powodzeniem przenieść lub połączyć funkcje pełnione wewnątrz budynku z zewnętrzną przestrzenią patio - twierdzi architekt krajobrazu.

Gdy w procesie tworzenia projektu wyjdzie się od planowania, myślenia o potrzebach i komforcie przyszłych użytkowników przestrzeni, to estetyczne dopełnienie pojawi się samo - zauważa.

Architekt podkreśla, że nie bez znaczenia jest dobór właściwych materiałów komponujących się z budyniem macierzystym oraz roślinności. - Patio powinno być wyposażone w czytelny przebieg ścieżek oraz siedziska w postaci loży, kanap lub ławek do siedzenia nie tylko w pojedynkę, ale również większą grupą współpracowników. Dobrze jest przewidzieć miejsce do zjedzenia lunchu oraz pracy z komputerem - przekonuje.

Na małej przestrzeni powinno pojawić się miejsce o charakterze bardziej publicznym, jak i bardziej spokojnym, zapewniającym względną ciszę. - Obiektem sprzyjającym przerwom w skupieniu jest płytki zbiornik wodny lub fontanna, który obsadzony zgrabnymi roślinami będzie prezentował się bardzo wykwintnie - zauważa.

Pracka podkreśla, że nie należy zapomnieć o gatunkach roślinnych, które zniosą warunki mniejszego doświetlenia, a jednocześnie będą zdobić przestrzeń. - Warto pomyśleć o wydzieleniu miejsca dla palaczy - twierdzi. Jako dobry, choć zadaszony przykład wskazuje zielone atrium zaprojektowane przez PLH studio w dzielnicy Søborg w Kopenhadze.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY