REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Polsce jest ok. 67 tys. zabytków "nieruchomych"

  • Autor: PAP
  • 13 maj 2015 22:21
W Polsce jest ok. 67 tys. zabytków "nieruchomych"
Fot. Fotolia

W Polsce jest ok. 67 tys. zabytków nieruchomych i 240 tys. ruchomych.

REKLAMA

Stworzenie Listy Skarbów Dziedzictwa dla cennych zabytków ruchomych i możliwość przedłużania pozwolenia na wywóz zabytków w celach wystawienniczych lub jako wyposażenie np. ambasad -zakłada nowela ustawy o ochronie zabytków, którą poparła sejmowa komisja kultury.

Sejmowa komisja kultury wysłuchała w środę sprawozdania Urszuli Pasławskiej (PSL) przewodniczącej podkomisji specjalnej, powołanej dla szczegółowego rozpatrzenia poselskiego projektu zmiany ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi oraz ustawy o muzeach.

Pasławska podkreśliła, że podkomisja wniosła do projektu poprawki, które mają charakter zasad zachowania legislacji. Jedna poprawka dotyczy zmiany terminu związanego z koniecznością przywiezienia zabytku z zagranicy z 30 na 60 dni. Wynikała ona z prośby MSZ. "Podkomisja była zgodna co do poprawek i rekomenduje ich przyjęcie" - powiedziała posłanka.

Komisja kultury jednogłośnie zaakceptowała poprawki i przyjęła sprawozdanie podkomisji. Posłem-sprawozdawcą projektu została Pasławska.

Według posłanki w Polsce jest ok. 67 tys. zabytków nieruchomych i 240 tys. ruchomych. "Dla zabytków nieruchomych ustanowiono specjalne kategorie wartościujące, symboliczne, jak Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Lista Pomników Historii. Jednak w przypadku zabytków ruchomych nie ma żadnej takiej kategorii. Stąd w środowisku konserwatorów, historyków sztuki, muzealników od lat trwa dyskusja o potrzebie stworzenia systemu hierarchizowania tych zabytków" - mówiła Pasławska.

W związku z tym - jak podkreśliła - w październiku 2013 r. klub PSL we współpracy z resortem kultury przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków. Ma on ustanowić szczególną formę ochrony konserwatorskiej dla najważniejszych ruchomych obiektów zabytkowych. Projekt zakłada stworzenie Listy Skarbów Dziedzictwa, która leżałaby w gestii ministra kultury. Wpis cennych ruchomych zabytków dokonywałby się na wniosek właściciela lub z urzędu.

Szczególne rygory mają dotyczyć przechowywania, eksponowania i transportu wpisanych obiektów. Podejmowanie prac konserwatorskich ma zobowiązywać do utrzymania najwyższych standardów. Projekt obliguje także właścicieli do ochrony zabytku i informowania o jego stanie, udostępniania do badań i konserwacji, jak też prowadzenia określonych prac konserwatorskich.

Projekt zobowiązuje ministra kultury do zabezpieczenia środków na realizowanie tych zadań poprzez udzielanie dotacji celowych. Przewiduje też kontrolę stanu zabytku co najmniej co dwa lata i nakaz przywrócenia go do stanu pierwotnego w przypadku zmian sprzecznych z dopuszczalnymi. Możliwe ma być też - na mocy decyzji ministra - usunięcie zabytku z Listy Skarbów Dziedzictwa oraz zabezpieczenie go przez czasowe zajęcie w sytuacji zagrażającej np. zniszczeniem.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY