REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W poszukiwaniu idei

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 kwi 2014 13:49
W poszukiwaniu idei
Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż, 81.WAW.PL, fot.Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż, założyciele pracowni architektonicznej 81.WAW.PL, łamią stereotypy i przekonują inwestorów do śmiałych rozwiązań.

REKLAMA

Czego oczekują dziś inwestorzy od architektów?

Rafał Grudziąż: Coraz więcej inwestorów stawia na innowacyjność. To czynnik, który determinuje inwestora, aby spotkać się z architektem i zlecić mu projekt. Przedsiębiorca zdaje sobie już sprawę, że nie wystarczy pokolorować dwóch ścian, wstawić kilku mebli do wnętrza i rozpocząć proces sprzedaży. Poszukuje czegoś, co wyróżni go na tle konkurencji, a nawet ją wyprzedzi. Innowacyjność i nowoczesne technologie stają się zatem nierozłączną częścią projektów wnętrz.

Anna Paszkowska-Grudziąż: Kiedyś we wnętrzach robiliśmy standardową elektrykę, czyli włączniki, gniazdka, rozprowadzenie itp. Teraz wszystko jest sterowane zdalnie, mamy do czynienia z tzw. inteligentnymi systemami. Możemy nie tylko sterować światłem, ale również zewnętrznymi roletami, nagłośnieniem muzyki itp. To również trend w projektowaniu wnętrz.

Rafał Grudziąż: Technologie multimedialne wchodzą do wnętrz. Kolorystyka i materiały zmieniają się zawsze. Raz modne są białe, raz czarne, innym razem z drewna. Coś, czego jeszcze nie było to multimedia. Na pewno będzie ich więcej.

A jeśli chodzi o trendy w oświetleniu?

RG: Trendem jest oświetlenie LED-owe. Dotychczas stosowane halogeny są wypierane przez LED. Choć technologia ta jest trzy razy droższa w zakupie niż standardowe oświetlenie, wiążę się z dużą oszczędnością w eksploatacji.

AP-G: LED-y dają możliwość ukrycia źródła światła. Są niewielkie, łatwo je ukryć w szczelinie, tynku czy płycie GKI. Dają możliwość zlicowania ze ścianą lub sufitem. Dzięki temu, mimo wyższych kosztów zakupu, inwestorzy coraz chętniej je wybierają.

A jakie zauważają Państwo tendencje w zakresie mebli? Czy możemy powiedzieć, że takim trendem jest obecnie mobilność?

AP-G: Mobilność jest wygodnym rozwiązaniem dla sklepów, szczególnie jeśli chodzi o sieci handlowe. Mobilne i modułowe meble pozwalają na zmianę aranżacji wnętrza za pomocą tych samych produktów.

Mamy nawet własną markę mebli - Śnimisie, w ramach której powstają modułowe elementy. Wychodzimy z założenia, że dobrze mieć tak ważny mebel, jakim jest łóżko, na dłużej i mieć możliwość zabrania go ze sobą np. w przypadku przeprowadzki. Jest mobilny, składa się z części, w prosty sposób można go samodzielnie złożyć i przenieść w inne miejsce.

Poza tym zaobserwowaliśmy, że większość z nas lubi zmiany. Dlatego - za pomocą mebla modułowego - dajemy możliwość przestawiania elementów. Dzięki temu przestrzeń się nie nudzi, jest zabawna, zaskakuje.

Mówią Państwo o tym, że uważnie słuchacie, jakie są potrzeby inwestora, by dostosować projekt do jego oczekiwań. Na koniec dorzucają Państwo coś od siebie – "szczyptę szaleństwa". W jakich ostatnich projektach pozwolili sobie Państwo na takie „szaleństwa”?Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY