REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W projekcie muzeum idźmy w stronę autentyzmu niż dmuchanych aplikacji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 lut 2018 13:00
W projekcie muzeum idźmy w stronę autentyzmu niż dmuchanych aplikacji
Paneliści w czasie sesji "Architektura, która edukuje" podczas 4 Design Days fot. PTWP

Jak projektować współczesne obiekty muzealne? Należy postawić przede wszystkim na autentyzm ekspozycji, a w mniejszym stopniu na multimedialny aspekty wystawy podkreślali zgodnie paneliści sesji "Architektura, która edukuje" w trakcie 4 Design Days.

REKLAMA

- Żyjemy w świecie mocno multimedialnym. Należy postawić na zrównoważony projekt muzeum, aby o muzeum nie opowiadała dosłowna forma - zwracał uwagę Jan Sikora, architekt, Sikora Wnętrza.

Jako dobry przykład projektu muzeum, Jan Sikora podaje obiekt zaprojektowany przez Zahę Hadid w Austrii. Górskie muzeum zlokalizowane jest w wyjątkowym miejscu, bo na Kronplatz. To szczyt o wysokości 2 275 m n.p.m. położony w Dolomitach. Reinhold Messner - włoski alpinista i himalaista, pierwszy człowiek, który zdobył Koronę Himalajów, koordynował projekt powołania muzeum górskiego w Południowym Tyrolu. - Reinhold Messner pozbierał te wszystkie rzeczy pozostawione w górach jak np. buty, plecak itd. Prawdziwie artefakty, które znajdują się w tym świecie. Muzealnictwo musi iść w stronę bardziej autentyczną niż dmuchanych aplikacji - podkreślał architekt. Żyjemy w muzeum naszych przodków. Nasze miasta i otoczenie nie epatują nachalną narracją. Takie projekty jak np. Łaźnia Łańcuszkowa w Zabrzu projektu OVO Grąbczewski i Konior Studio są dużo bliższe człowiekowi - dodał.

Zdaniem Oskara Grąbczewskiego, architekta, założyciela, OVO Grąbczewscy Architekci, pewne elementy popkultury mogą znaleźć się w nowoczesnym obiekcie muzealnym, czyli coś co na początku przyciągnie do niego ludzi. - Idealnie byłoby, gdy łączy się to z dobrą architekturą budynku - dodał.

Danuta Fredowicz, architekt, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i właściciel ESAL zwracała uwagę że sam budynek muzeum musi nas edukować, powinien wzbudzać emocje i zainteresowanie światem. - Mój projekt Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie został poświęcony nie do końca znanej osobie w Polsce. Mówiło się więcej o jego wkładzie w sztukę niż o samej postaci. Nasze zadanie było takie, aby zainteresować widzów tą postacią. Zależało nam na tym, aby ludzie wracali do tego muzeum, a nie odwiedzili go tylko raz. Dlatego w pawilonie muzealnym jest ekspozycja stała i czasowa, która się zmienia. Co cenne nawet tzw. "stała" wystawa jest zmieniana - podkreślała Fredowicz.

Ważne, aby tworzyć muzeum wespół z muzealnikami. - Krakowskie muzeum miało pewną wizję, ale zmieniła się ona pod wpływem dyskusji z muzealnikami. Wykorzystaliśmy elewację pawilonu. Postawiliśmy na białe płótno z corianu. Wykorzystaliśmy ekran z corianu na prezentacje filmowe o Czapskim, Krakowie czy historii sztuki. Początkowo muzealnicy nie podchodzili do tego z entuzjazmem. Dziś wiemy, że to była dobra decyzja zakończona sukcesem. Dziś odbywają się tam seanse filmowe, jest to jedna z większych atrakcji - opowiadała Fedorowicz.

Architektce zależało również na tym, aby wzbudzić emocje, stąd w pawilonie pojawiła się ekspozycja multimedialna. - Przenieśliśmy eksponaty z prawdziwego pokoju Czapskiego, w którym umarł. Wszystko jest autentyczne, nawet okna, meble, sztalugi itd. Można nawet poczuć zapach farby. Zobaczyć w jakich warunkach żył i jakimi przedmiotami się posługiwał. Co ciekawe, zrobiliśmy replikę kawiarni z początku XX wieku, bo Czapski lubił tworzyć w kawiarni. Ludzie przychodzą na kawę, ale przy okazji czegoś się nauczą - zauważyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY