REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Ratuszu Głównego Miasta odkryto XV-wieczne malowidło

  • Autor: PAP
  • 02 mar 2016 16:14
W Ratuszu Głównego Miasta odkryto XV-wieczne malowidło
autor: Lukas Plewnia, źródło: flickr.com

Wykonane najprawdopodobniej w pierwszej połowie XV w. ścienne malowidło odkryto w jednym z pomieszczeń tzw. Komory Palowej w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.

REKLAMA

Komora Palowa to miejsce, w którym niegdyś pobierano miejskie podatki, w tym tzw. opłaty palowe, czyli rodzaj cła płaconego od wpływających i wypływających z gdańskiego portu statków oraz przewożonych przez nie towarów. Pomieszczenia Komory były częścią pierwotnego ratusza (z biegiem czasu zmieniał on swój wygląd), który stanął na Głównym Mieście w drugiej połowie XIV wieku.

W pomieszczeniach Komory długie lata działała restauracja. W ostatnim czasie przejęło je Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, by - po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i remontowych, urządzić w nich kasy, szatnię, muzealny sklep oraz salę wystaw czasowych.

W środę na konferencji prasowej przedstawiciele Muzeum poinformowali, że w minionym tygodniu, po zdjęciu warstwy tynku, na ścianie w jednym z pomieszczeń Komory natrafiono na malowidło. Odsłonięty jak dotąd tylko fragmentarycznie fresk przedstawia postać ukrzyżowanego Chrystusa.

Jak wyjaśniła dr Katarzyna Darecka z działu konserwacji zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, pomieszczenie, w którym natrafiono na fresk służyło najprawdopodobniej jako kaplica. "W 1427 r. na mocy bulli papieża Marcina V, Rada Miasta Gdańska uzyskała pozwolenie na utworzenie kaplicy w ratuszu: miała być to kaplica w odrębnym pomieszczeniu, w którym odprawiane byłyby msze dla radnych oraz ich rodzin" - powiedziała Derecka dodając, że gospodarze muzeum dotąd przypuszczali, że funkcję kaplicy pełniła ratuszowa Wielka Sala Rady.

"Jeśli pomieszczenie w Komorze Palowej rzeczywiście służyło jako kaplica, to najprawdopodobniej pełniło tą funkcję bardzo krótko, bo w 1441 roku kaplicę dla rady zorganizowano w ówczesnym Kościele Mariackim" - powiedziała Darecka.

W najbliższych miesiącach przy ścianie z freskiem prowadzone będą dalsze prace konserwatorskie. Ślady farby w sąsiedztwie malowidła przedstawiającego ukrzyżowanego Chrystusa każą przypuszczać, że ściana może kryć jeszcze inne - prawdopodobnie późniejsze freski.

Prace w pomieszczeniu z malowidłem objęły też jego strop: po zdjęciu warstw maskujących okazało się, że w komnacie tej (podobnie, jak w części innych pomieszczeń Komory) zachowały się potężne drewniane belki. Przeprowadzone badania dendrochronologiczne (na podstawie układu słojów w drewnie pozwalają one często na określenie daty ścięcia drzewa) wykazały, że drzewa, które posłużyły do budowy stropu ścięto zimą między 1378 a 1379 rokiem.

"To najstarszy zachowany drewniany strop w Gdańsku. Oczywiście odsłonimy go w całości i - podobnie, jak fresk, będzie on eksponowany" - powiedziała Darecka dodając, że wyniki badań dendrochronologicznych potwierdzają dotychczasowe przypuszczenia badaczy, którzy szacowali, że Ratusz Głównego Miasta zbudowano w latach 1378-1382.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY