REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W sercu Paryża powstała prawosławna katedra i centrum duchowe

  • Autor: PAP
  • 05 gru 2016 09:11
fot. pixabay.com

We Francji otworzono katedrę Św. Trójcy i nowe rosyjskie prawosławne centrum duchowe i kulturalne w sercu Paryża, niedaleko Wieży Eiffla. Centrum finansowane przez Federację Rosyjską zostało zaprojektowane przez francuskiego architekta Jean-Michela Wilmotte.

REKLAMA

Katedra Św. Trójcy zbudowana nad Sekwaną jest zwieńczona pięcioma kopułami charakterystycznymi dla prawosławnego budownictwa sakralnego.

Na tę ważną uroczystość religijną, jak odnotowała agencja AFP wskazując na napięcie w stosunkach Paryż-Moskwa na tle sytuacji w Syrii, nie przybył prezydent Rosji Władimir Putin. Wraz z Cyrylem w uroczystości konsekracji wzięło udział dwunastu prawosławnych biskupów.

Skromna, jeśli chodzi o jej powierzchnię (450 m kw.), prawosławna świątynia ma ponad 36 m wysokości. Podlega jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego we Francji, podobnie jak dwudziestka wspólnot parafialnych i zakonnych w Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii.

Centrum finansowane przez Federację Rosyjską zostało zaprojektowane przez francuskiego architekta Jean-Michela Wilmotte.

Francuskie media odnotowały obecność na uroczystości religijnej słynnej francuskiej piosenkarki Mireille Mathieu, niezmiernie popularnej również wśród rosyjskiej publiczności.

70-letni Cyryl składa we Francji pierwszą wizytę od stycznia 2009 roku, kiedy został patriarchą moskiewskim i całej Rusi, którego zwierzchnictwo duchowe uznaje 250 milionów wyznawców prawosławia na całym świecie.

Jest to pierwsza wizyta patriarchy moskiewskiego we Francji od czasu odwiedzin jego poprzednika Aleksego II w październiku 2007 r.

W wywiadzie, którego udzielił francuskiemu dziennikowi konserwatywnemu "Le Figaro", patriarcha Cyryl podkreślał potrzebę zbliżenia między Kościołami prawosławnym i katolickim, które stoją wobec "wspólnych wyzwań" wynikających między innymi z prób podważania tradycyjnej roli rodziny i dążenia do odseparowania religii od życia publicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY