REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Stalowej Woli powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2017 16:23
W Stalowej Woli powstanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego
fot. unsplash

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, które będzie prezentować dziedzictwo COP, a także popularyzować naukę i technikę, powstanie w Stalowej Woli. Projekt realizowany przez tamtejsze Muzeum Regionalne uzyskał 15 mln zł dofinansowania z UE.

REKLAMA

Muzeum COP ma powstać do końca 2020 roku. Będzie się mieścić w zabytkowym budynku warsztatów szkolnych. Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum zauważyła w rozmowie z PAP, że już oryginalne wyposażenie tego budynku, które pozostało po warsztatach, jest świadectwem industrialnego dziedzictwa regionu.

Przypomniała, że Stalowa Wola powstała właśnie w ramach COP. Należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.

- Organizacja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli nie jest przypadkowa, gdyż właśnie to miejsce było wizytówką COP, symbolem "stalowej woli" narodu polskiego wybicia się na nowoczesność, dzieckiem nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie. Stalowa Wola to doskonałe miejsce do przypomnienia tamtych czasów - oceniła Wielgocka.

W Muzeum COP znajdzie się m.in. stała wystawa, która w nowoczesny sposób zaprezentuje historię narodzin, rozwoju i obecnej kondycji "niezwykłego fenomenu gospodarczego, jakim był COP". Zlokalizowana ona będzie na przestrzeni 2 tys. metrów kw. we wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej. Znajdzie się tam kilkaset zabytków związanych z COP: militaria, pojazdy, rowery, motocykle, wyposażenia wnętrz.

Główną atrakcją ekspozycji będzie unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu warsztatów. Np. w pomieszczeniu dawnej kuźni zachowane jest palenisko kowalskie z kompletem urządzeń, w warsztatach zachowany jest także oryginalny zestaw obrabiarek-tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część parku maszynowego warsztatów. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych.

- Wystawa wskaże Stalową Wolę jako symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. we wszystkich wymiarach, a zwłaszcza gospodarczym, społecznym, urbanistycznym, kulturowym. Powstanie ekspozycja interaktywna, angażująca odbiorcę wielozmysłowo - podkreśliła dyr. Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera.

Dodała, że będzie to pierwsza w Polsce, w tak szerokim zakresie, prezentacja historii i dorobku COP.

Wystawę uzupełnią urządzenia interaktywne i multimedialne umożliwiające zwiedzającym poznawanie i zdobywanie wiedzy.

Ponadto w nowym muzeum znajdzie się też laboratorium chemiczne, gdzie docelowo szkoły będą mogły organizować zajęcia edukacyjne, a także m.in. księgarnia, sale edukacyjne, biblioteka, kino edukacyjne.

Dyrektor Mizera wyraziła przekonanie, że nowo utworzone muzeum będzie liczącym się miejscem upowszechniania dziedzictwa COP, popularyzującym naukę, technikę, najnowsze technologie, a także ważnym miejscem aktywnego wypoczynku i rekreacji.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY