REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Stanach Zjednoczonych planowana jest budowa Muzeum Komunizmu

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2018 09:15
fot. pixabay.com

Naszym celem jest zbudowanie Międzynarodowego Muzeum Komunizmu w Waszyngtonie, by stało się ono centrum badań i mogło fundować stypendia dla tych młodych Amerykanów, którzy chcą zrozumieć realia życia w czasach komunizmu w XX wieku - mówi Marion Smith, szef Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, autoryzowanej przez Kongres USA.

REKLAMA

"Komunizm okazał się najniebezpieczniejszą ideologią w dziejach świata i w XXI wieku nie uda nam się osiągnąć lepszego społeczeństwa i polityki, o ile sami nie odrobimy lekcji płynących z historii XX wieku. A z nich najważniejsze to te, które przypominają, że nazizm i komunizm to dwie totalitarne ideologie, które przyniosły światu najwięcej śmierci i cierpienia" - powiedział PAP Smith, który przebywał w Warszawie z kilkudniową wizytą.

Przedstawiając Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Memorial Foundation) - upoważnioną w latach 90. przez Kongres USA do edukowania o historii, ideologii i dziedzictwie komunizmu oraz do upamiętnienia ofiar komunistycznych reżimów - Smith podkreślił, że reprezentowana przez niego organizacja czyni wszystko, co w jej mocy, by młodzi Amerykanie byli świadomi historii i tego, z jakim skutkiem realizowano komunizm jako alternatywę dla amerykańskiego sposobu życia.

"Od 1917 roku wypróbowywano go w około 40 krajach i za każdym razem kończyło się to klęską. Każdy reżim marksistowski doprowadzał albo do totalitarnego państwa policyjnego, albo załamywał się z powodów ekonomicznych, nie wprowadzając równości między ludźmi (...). To nie jest droga dla Stanów Zjednoczonych" - podkreślił. Przypomniał, że z inicjatywy fundacji w 2007 r. na Wzgórzu Kapitolińskim w Waszyngtonie odsłonięto pomnik ofiar komunizmu.

"Komunistyczne reżimy spowodowały śmierć ponad 100 milionów osób" - podkreślił szef Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.

"Naszym kolejnym celem jest zbudowanie Międzynarodowego Muzeum Komunizmu w Waszyngtonie, by stało się ono centrum badań i mogło fundować stypendia dla tych młodych Amerykanów, którzy chcą zrozumieć realia życia w czasach komunizmu w XX wieku" - zapowiedział Smith.

Tłumaczył, że rozumienie konsekwencji komunizmu jest tak samo ważne, jak rozumienie związku pomiędzy nazizmem a Holokaustem. "Chodzi o to, by nigdy nie powtórzył się podobny horror. Ale równie ważne jest zrozumienie, na czym polegały zbrodnie komunizmu i klęska ideologii marksistowskiej, by również nigdy nie powstawały w Europie reżimy na niej oparte - choć jesteśmy świadomi, że wciąż na świecie takie reżimy istnieją" - mówił.

Według niego, obecnie 20 procent światowej populacji żyje w krajach całkowicie kontrolowanych przez władze komunistyczne. "Tam nie są przestrzegane prawa człowieka - ludzie nie mają wolności słowa, nie mają wolności gospodarczej. To bardzo ważne, by dostrzegać i rozumieć różnicę między demokratycznym społeczeństwem zachodnim a społeczeństwem żyjącym w totalitarnym marksistowskim reżimie" - dodał Smith.

Szef Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu zaznaczył, że planowana placówka mogłaby przypominać słynne Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. "To wspaniały przykład przedstawiania bardzo trudnej historii w taki sposób, by z jednej strony przedstawić konkretne problemy ideologiczne, a z drugiej strony wpłynąć na emocje zwiedzających, którzy poznają dzięki temu ludzkie koszty nazizmu. W podobny sposób myślimy o naszym Muzeum Komunizmu" - zapewnił.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY