REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Szczecinie kolejny mural. Tym razem to portret kompozytora

  • Autor: PAP
  • 05 lip 2016 10:46
W Szczecinie kolejny mural. Tym razem to portret kompozytora
fot. pixabay.com

Wielkoformatowy portret kompozytora Mieczysława Karłowicza odsłonięto w Szczecinie. Mural z muzykiem to inicjatywa Filharmonii w Szczecinie, która świętuje przypadającą w tym roku 140. rocznicę urodzin swojego patrona.

REKLAMA

"Z okazji przypadających 5 lipca urodzin Szczecina sięgnęliśmy po postać dla nas najważniejszą, czyli po Mieczysława Karłowicza, który od ponad 60 lat jest naszym patronem, nieprzerwanie związanym z historią miasta" - powiedziała dziennikarzom dyrektor Filharmonii w Szczecinie Dorota Serwa. Umieszczenie rysunku w publicznej przestrzeni Serwa tłumaczyła "nietuzinkową biografią kompozytora". "Żywcem przeniesiony w dzisiejsze czasy byłby trochę hipsterem, trochę hipisem z bardzo szalonym życiorysem" - mówiła.

Grafika, która powstała na ścianie domu przy ul. Krasińskiego 97 przedstawia Karłowicza szusującego na nartach z batutą w ręce wśród spadających nut. Inspiracją do stworzenia muralu była ilustracja Ernesto Gonzalesa z książki dla dzieci "Z historii muzyki dla wszystkich - wierszyki" - wyjaśniała Serwa.

Portretowi kompozytora i taternika towarzyszy fraszka Grzegorza Wasowskiego "Smutek zetrze ci z oblicza/ Muza Miecia Karłowicza".

"Mamy nadzieję, że jest to dla filharmonii początek hucznych obchodów urodzin kompozytora. Karłowicz to postać, która inspiruje nas do tworzenia kolejnych wydarzeń w nowym sezonie artystycznym" - zapowiedziała dyrektor Filharmonii w Szczecinie.

Mieczysław Karłowicz, obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, wymieniany jest wśród najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej muzyki. Jest autorem sześciu poematów symfonicznych, dwudziestu pieśni na głos i fortepian, koncertu skrzypcowego, serenady oraz jednej symfonii. Jego dzieła zaliczane są do nurtu późnego romantyzmu. 8 lutego 1909 zginął tragicznie pod śnieżną lawiną podczas samotnej wycieczki na nartach, w drodze z Hali Gąsienicowej do Czarnego Stawu. Obecnie u stóp Małego Kościelca znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Karłowiczowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY