REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Warszawie aż 770 projektów zrealizują w ramach budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2016 09:44
W Warszawie aż 770 projektów zrealizują w ramach budżetu obywatelskiego
fot. pixabay.com

W stolicy zrealizowanych zostanie 770 projektów - tak w głosowaniu zdecydowali warszawiacy. Koszt realizacji projektów to ponad 54 mln zł.

REKLAMA

W tej edycji budżetu obywatelskiego do etapu głosowania dopuszczonych zostało 1750 projektów z ponad 2,6 tys. zgłoszonych.

Zwycięskie pomysły zostaną zrealizowane w 2017 r. Miasto zarezerwowało na realizację projektów mieszkańców ponad 58 mln zł, udało się wydać przeszło 54 mln zł.

"Podobnie jak w latach minionych najbardziej popularne były projekty rowerowe. Mamy też trochę projektów bibliotecznych, trochę projektów pszczelich czy łąk kwietnych" - powiedział dziennikarzom wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.

Na projekty oddanych zostało ponad 128 tys. głosów; 95 proc. drogą elektroniczną, 5 proc. z wykorzystaniem kart papierowych. 59 proc. głosujących osób stanowiły kobiety, a 41 proc. mężczyźni. Najbardziej aktywni w głosowaniu byli mieszkańcy Żoliborza - udział w głosowaniu wzięło 10 proc. mieszkańców tej dzielnicy.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego najwięcej głosów, ponad trzy tysiące, uzyskał projekt z Ursynowa "Kolejnych 50 drzew dla Ursynowa". Najdroższy projekt o wartości ponad 814 tys. zł to projekt z Bemowa "Park Górczewska - remont i przebudowa alejek". Najtańszy z kolei projekt za 850 zł to budowa budek dla ptaków w dzielnicy Włochy.

Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych na Mokotowie - 82, najmniej w Ursusie i Rembertowie - po 13.

Na Bemowie z pieniędzy z budżetu partycypacyjnego m.in. wybudowany zostanie ostatni brakujący odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich; również na Bielanach mieszkańcy zdecydowali, że chcą m.in. uzupełnienia sieci tras rowerowych. Na Białołęce jeden ze zwycięskich projektów to "Tak dla plaży na Białołęce".

Na Mokotowie mieszkańcy postawili m.in. na ochronę ptaków gniazdujących w skrzynkach lęgowych w parku Dolina Służewska, a na Ochocie na ochronę wróbli i jerzyków. Na Pradze Południe zakupione zostaną nowe kosze na psie odchody oraz domki dla wolno żyjących kotów. Z kolei na Pradze Północ jeden ze zwycięskich projektów to "Ratujmy praskie kasztanowce", a w Rembertowie - parking dla rowerów przy stacji PKP Rembertów.

Śródmieście postawiło m.in. na zakupy dla bibliotek, budowę ścieżek rowerowych i stworzenie miejskiej pasieki. Targówek - na stojaki rowerowe oraz wyznaczenie i oznakowanie tras dla biegaczy.

Powiększenie bazy sportowej, ogólnodostępnej poprzez adaptację terenu nieużytku na terenie OSIR to jeden ze zwycięskich projektów w Ursusie. Na Ursynowie sztandarowy projekt to posadzenie kolejnych 50 drzew w tej dzielnicy. W Wawrze, dzięki środkom z budżetu partycypacyjnego, powstanie stacja naprawy rowerów, a w Wesołej "Sala Aktywnego Myślenia" - czyli biblioteka i czytelnia w szkole podstawowej nr 171.

Wilanów usprawni ruch rowerowy oraz doposaży ścieżki rowerowe do Powsina w ławeczki. Włochy z kolei zyskają mini park linowy w Parku Kombatantów oraz szachy i warcaby ogrodowe do wspólnego grania. Zwycięskie projekty z Woli to m.in.: "Sad owocowy z łąką - Park Moczydło" i "Więcej tlenu! Nasadzenia drzew i krzewów na Odolanach", a na Żoliborzu - "Rewitalizacja Alei Wojska Polskiego" oraz "Zakup książek i organizacja spotkań autorskich w bibliotekach przy ulicy Broniewskiego 9a".

Pełna lista projektów, które będą zrealizowane w 2017 r. jest dostępna na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

W ubiegłym roku w ramach budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili ponad 2,3 tys. pomysłów, z czego wcielonych w życie w 2016 r. ma być 622.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY