REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Warszawie odsłonięto mural upamiętniający stan wojenny

  • Autor: PAP
  • 09 gru 2015 14:47
fot. Fotolia

Twarze górników, którzy zginęli w Kopalni "Wujek" na tle biało-czerwonej flagi ze spływającą rubinową kroplą znalazły się na stołecznym muralu upamiętniającym stan wojenny.

REKLAMA

Autor muralu Piotr Młodożeniec wspominał podczas jego środowej prezentacji na ścianie kamienicy na rogu ul. Świętokrzyskiej i Mariańskiej, że w 1981 r. zrobił grafikę przedstawiającą flagę polską, z której spływa czerwona kropla. "Teraz powróciłem do tej pracy, nakładając na flagę obraz twarzy symbolizujących górników, którzy zginęli 16 grudnia 1981 r. w Kopalni +Wujek+" - opowiadał Młodożeniec. Jak podkreślają przedstawiciele IPN, był to jeden z najbardziej dramatycznych momentów stanu wojennego.

Obok drzewca flagi na muralu biegnie charakterystyczny dla prac Młodożeńca "zygzak", który wypełniają barwy - jak mówił - symbolizujące nadzieję, miłość, pokój, sprawiedliwość i wolność. W lewym dolnym rogu muralu znajduje się grafika świecy, której towarzyszą twarze papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana, co ma odnosić się do akcji IPN "Zapal światło wolności".

"Mural jest oczywiście wyrazem hołdu dla ofiar stanu wojennego i wszystkich, którzy ucierpieli w jego wyniku. W 1981 r. kończyłem studia na ASP. Byliśmy pełni energii, wierzyliśmy, że uda się zrobić nową Polskę. I nagle to się skończyło. Wojsko na ulicach, czołgi, ofiary. Było to straszliwe zaprzepaszczenie nadziei dla wszystkich, dla artystów szczególnie, chociaż my przynajmniej mogliśmy +robić swoje+. Jako grafik mogłem protestować poprzez tworzone plakaty czy ulotki" - dodał Młodożeniec.

Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreślił, że jak co roku 13 grudnia będziemy pamiętać o stanie wojennym i jego ofiarach. "O tej wielkiej polskiej nadziei, która wówczas została przekreślona, jak się na szczęście okazało nie na zawsze. Ta nadzieja przetrwała w podziemiu, a później zwyciężyła, ale kosztem ogromnych ofiar. Pamiętamy również o ogromnej solidarności, jakiej wówczas doświadczyliśmy i ten mural, jak również nasza akcja +Zapal światło wolności+, w której apelujemy o zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknie, jest właśnie nawiązaniem do wydarzeń sprzed 34 lat" - zauważył prezes.

Jak podkreślił, mural ma przypomnieć wszystkim o wydarzeniach stanu wojennego. "Młodemu pokoleniu opowiadamy tę historię, przypominamy jego ofiary, przypominamy nam wszystkim, także tym, którzy pamiętają ten czas. Ważne by pamiętać i warto by także obecnie zapalić tę symboliczną świecę pamięci. Bo myślę, że ogromne znaczenie wówczas dla Polaków miało to, że tę świecę solidarności z Polakami zapalił Ojciec Święty Jan Paweł II, a także amerykański prezydent Ronald Reagan" - powiedział Kamiński.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY