REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa Główna - stacja z przyszłością

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 maj 2017 15:19
fot. pixabay.com

Możliwość obsługi pociągów jadących do Warszawy od strony zachodniej, wygodny węzeł komunikacyjny, łączący różne środki transportu, sprawna organizacja ruchu na czas przebudowy linii średnicowej – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę nieczynnej stacji Warszawa Główna Osobowa. Warta ponad 60 mln zł netto inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 roku.

REKLAMA

Warszawa Główna położona jest na linii, która umożliwia wjazd z torów dalekobieżnych stacji Warszawa Zachodnia. Ograniczy zmiany, związane z modernizacją linii średnicowej. Będzie pełniła rolę uzupełniającą wobec Warszawy Gdańskiej, gdyż przejmie cześć pociągów.

Stacja powstanie na poziomie „0”. Do obsługi podróżnych zaplanowano 2 dwukrawędziowe zadaszone perony o długości ok. 350 m. Obiekty będą wyposażone w czytelne oznakowanie oraz ścieżki naprowadzające dla niedowidzących. PLK zamontują również na stacji nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz sieć trakcyjną. 

Inwestycja przewiduje budowę nowej kładki dla pieszych ze ścieżką rowerową, która połączy od strony zachodniej perony stacji Warszawa Główna z ul. Kolejową oraz Al. Jerozolimskimi. Piesi będą mieli przestrzeń o szerokości 3 m. Rowerzyści - 2,5 m. Konstrukcja zyska zadaszenie i będzie przystosowana dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. 

Warszawa Główna po modernizacji średnicy 

Stacja Warszawa Główna to w przyszłości wygodny węzeł komunikacyjny w centrum miasta. Wejścia na perony od strony wschodniej zaplanowano od ul. Towarowej, natomiast ze strony zachodniej powstanie zejście z kładki, która ma biec od ul. Kolejowej do Alei Jerozolimskich. 

Od czoła peronów do jezdni ul. Towarowej przewidziano plac dworcowy, na którym znajdziemy m.in. postój taksówek oraz parking Kiss & Ride. PLK planują również w ramach zadania budowę tymczasowej nastawni do sterowania stacją Warszawa Główna. Docelowo Warszawa Główna będzie sterowana ze stacji Warszawa Zachodnia, gdy powstanie tam Lokalne Centrum Sterowania (LCS) – w 2021 r.

Przetarg ogłoszono w systemie Projektuj i Buduj. Termin składania ofert wyznaczono do 12 czerwca.  Prace zaplanowano w ramach projektu dofinansowanego z POIiŚ pod nazwą „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY