REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa wróciła nad Wisłę

  • Autor: UM Warszawa
  • 18 sty 2018 12:14
Warszawa wróciła nad Wisłę
fot. pixabay.com

Minione 12 miesięcy dało mieszkańcom stolicy nie tylko szczególną możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących uroki spędzania czasu nad Wisłą. W tym czasie zyskali oni także kolejną część nadrzecznych bulwarów, trwają też pracę nad Przystanią Warszawa dla wodniaków.

REKLAMA

– Warszawa wróciła nad Wisłę. Przez ostatnie 11 lat udało nam się przywrócić rzekę mieszkańcom, a warszawiacy tak bardzo zżyli się z tą przestrzenią, że stała się ona nieformalną dzielnicą naszego miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Bulwarów coraz więcej

Pierwszy odcinek nadrzecznej promenady, Bulwar Jana Karskiego – rozciągający się od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Podzamcza  stał się jednym z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków. Od sierpnia mogą oni cieszyć się z drugiego odcinka deptaku. Pomiędzy mostem Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim powstał bulwar generała George’a Smitha Pattona. To tutaj znajdują się  m.in. Centrum Nauki Kopernik oraz pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na nowym odcinku nie brakuje miejsc rozrywki. Jest tam pluskawisko, trampoliny, figury ryb i … plaża z wiklinowymi koszami do opalania. Nie brakuje również pawilonów gastronomicznych i wystawienniczych.

Otwarty w ubiegłym roku fragment bulwarów zadedykowany został Wiśle, a ściślej jej kaprysom. Dlatego też na promenadzie jest także elektroniczny wodowskaz pokazujący aktualny stan rzeki oraz informacje (wertykalne i horyzontalne) o historycznych – najniższych i najwyższych – stanach wody.

W nadchodzącym sezonie przy bulwarach cumować będą cztery wielofunkcyjne pływające pawilony. Będą to przystanki żeglugowe, na których znajdziemy też restauracje i bary,  oraz ogólnodostępne toalety. Dodatkową atrakcją barek będą tarasy widokowe. Testy i prezentacja pawilonów odbyły się w październiku ubiegłego roku.

To nie koniec zmian. Trwają prace budowlane i już wkrótce odmieni się otoczenie pomnika Syrenki. Ponad dwukilometrowa promenada przedłuży się o kolejne dwieście metrów. Pod koniec września rozpoczęły się prace na odcinku od wysokości ul. Tamka do mostu Świętokrzyskiego.

We wrześniu rozstrzygnięty został również konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną bulwarów na odcinku od Cypla Czerniakowskiego do pomnika Syrenki wraz ze skwerem Tadeusza Kahla. Zwycięzcą dwuetapowego konkursu została warszawska pracownia WXCA Sp. z o.o. Sędziowie w uzasadnieniu werdyktu docenili przede wszystkim „miejski charakter zaprojektowanych przestrzeni umożliwiający zbliżenie miasta do rzeki w sposób godzący zabudowę ze zróżnicowanymi formami zieleni w obrębie terenu zagospodarowania”, „wprowadzenie czytelnego sferowania intensywności zagospodarowania pomiędzy miastem a rzeką”, a także „możliwość etapowania inwestycji”.

Warszawskim bulwarom towarzyszy Nadwiślański Szlak Rowerowy. Wzdłuż całego lewego brzegu dla cyklistów przygotowane jest blisko 35 kilometrów dróg asfaltowych i utwardzonych leśnych duktów, które umożliwiają przejazd z jednego końca miasta na drugi. Cykliści mogą podobną trasę pokonać również na prawym brzegu. Swobodne pokonanie trasy z Wawra do granic stolic z Jabłonną stało się możliwe dzięki otwartej w 2016 roku Kładce Żerańskiej. W 2017 roku zakończyła się także budowa kładki pieszo-rowerowej pod mostem Łazienkowskim.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY