REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawski transport miejski wśród najbardziej zrównoważonych na świecie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 lis 2017 12:45
Warszawski transport miejski wśród najbardziej zrównoważonych na świecie
fot. mat. prasowe Arcadis

Sustainable Cities Mobility Index firmy Arcadis porównuje 100 miast z całego świata pod względem zrównoważonego transportu miejskiego, wykorzystując 23 wskaźniki. Warszawa zajęła wysokie 29. miejsce w ogólnym zestawieniu. Najwyższą ocenę uzyskała w kategorii gospodarka, zajmując 3. miejsce na 100 badanych miast.

REKLAMA

Zrównoważony transport w miastach jest jednym ze strategicznych obszarów, w ramach którego mogą one budować swoją przewagę konkurencyjną, przyciągać inwestycje, znacząco podnosić jakość życia swoich mieszkańców oraz rozwinąć turystykę. Punktem wyjścia do inwestycji w lepszą infrastrukturę transportową jest dokładna ocena poziomu mobilności w mieście. Celem Arcadis, wiodącej globalnej firmy projektowo-doradczej, działającej w 70 krajach, jest poprawa jakości życia w środowisku miejskim. Dzięki wieloletniej obecności na całym świecie, doświadczeniu, obserwacji rynków oraz projektom realizowanym wspólnie z miastami i urbanistami, firma ma szeroki obraz mobilności w ośrodkach miejskich i dostrzega jak ważny jest to temat dla przyszłości metropolii. Na bazie tej wiedzy i doświadczenia powstał raport Sustainable Cities Mobility Index.

Pierwsze miejsce w rankingu uwzględniającym 100 miast z całego świata zajął Hong Kong, za którym uplasowały się Zurych i Paryż. Zaskoczeniem może być to, że bogate, globalne stolice zajmowały odleglejsze miejsca w rankingu. Miasta z czołówki wyróżniały się większą równowagą pomiędzy trzema filarami zrównoważonego rozwoju – społecznym, środowiskowym oraz ekonomicznym.

- Miasta na całym świecie stają obecnie przed wielkimi wyzwaniami związanymi z urbanizacją, starzejącą się infrastrukturą, wzrostem populacji oraz zmianami klimatycznymi. Wierzymy, że inwestycje w lepszy i bardziej zrównoważony transport zapewnią metropoliom wyższą produktywność, atrakcyjność oraz lepszy poziom życia dla mieszkańców, dając jednocześnie bazę do wzrostu ekonomicznego. W naszym raporcie pokazujemy poziom zrównoważenia miast w kontekście oddziaływania mobilności na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Mamy nadzieję, że raport otworzy dalszą dyskusję o tym, co jeszcze można zrobić, żeby transport miejski był bardziej przyjazny, zrównoważony i odpowiadał na wyzwania przyszłości – tłumaczy Jarosław Miziołek, dyrektor Pionu Infrastruktury Arcadis Polska.

Warszawa – na dobrej drodze do zrównoważonego transportu

Stolica Polski pojawia się w rankingu Sustainable Cities Mobility Index jako jedyne polskie miasto. Wynika to z liczby ludności, stopnia urbanizacji oraz rozwinięcia sieci transportu miejskiego, dzięki czemu najbardziej przypomina inne globalne metropolie. Warszawa zajęła 29. miejsce w rankingu ogólnym, wyprzedzając m.in. takie miasta jak: Lizbona, Montreal, Bruksela czy Rzym. Na całościową ocenę miasta wpływ miały trzy główne kategorie, w ramach których badano konkretne wskaźniki: jakość życia (people), gospodarka (profit) i środowisko (planet). Wysokie, 3. miejsce Warszawy w kategorii gospodarka to efekt publicznych inwestycji w trwającą rozbudowę metra oraz efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury drogowej. Biorąc pod uwagę jakość życia, nasza stolica znalazła się w środku zestawienia, na 46. miejscu, tuż za Zurychem. W kategorii środowisko Warszawa uplasowała się dopiero na 71. miejscu. To właśnie w tych obszarach miasto ma szansę najbardziej się rozwinąć. Warszawa ma jeszcze wiele do zrobienia w kontekście transportu elektrycznego, udziału terenów zielonych oraz korków i opóźnień.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY