REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawskie centra lokalne coraz bliżej

  • Autor: UM Warszawa
  • 02 gru 2016 09:10
fot. pixabay.com

Już 5 grudnia br., w warszawskim Teatrze Nowym zostaną ogłoszone wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Lokalnego Skwer Stanisława Broniewskiego "Orszy".

REKLAMA

Centra lokalne mają za zadanie służyć mieszkańcom. To wielofunkcyjne miejsca, które skupiają i łączą społeczność lokalną, sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i sąsiedzkich oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. To miejsca na sklepiki z lokalnymi produktami, wystawy, targi okolicznościowe, gastronomię i wiele innych.

Jedno z takich centrów znajdzie się właśnie na Mokotowie przy ul. Puławskiej. Zadaniem uczestników konkursu było zaproponowanie całościowego zagospodarowania przestrzennego terenu przyszłego centrum lokalnego wraz z propozycją programu i rozwiązań organizacyjnych, w tym scenariuszy użytkowania terenu. Zwycięska praca zostanie zaprezentowana podczas publicznej dyskusji, a następnie na jej podstawie powstanie projekt, będący podstawą do realizacji inwestycji - podaje oficjalny portal miejski Warszawy.

Obszar ten jest jedną z dziesięciu pilotażowych lokalizacji wybranych w ramach programu „Warszawskie Centra Lokalne”, który prowadzi stołeczny ratusz we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dla każdego miejsca powstają indywidualne rozwiązania, służące poprawie jakości przestrzeni i wprowadzeniu funkcji służących lokalnym społecznościom.

Większość lokalizacji jest już po konsultacjach społecznych, na ich bazie przygotowywane są koncepcje architektoniczno-urbanistyczne. Kolejnym etapem, który rozpocznie się już w styczniu 2017 r., będzie przygotowanie i realizacja pierwszych inwestycji w wybranych miejscach.

Już wkrótce fragment ul. Chruściela w Rembertowie,  Skwer S. Broniewskiego „Orszy” na Mokotowie, Plac Hallera na Pradze Północ, bazarek i jego najbliższe otoczenie przy ul. Mołdawskiej na Ochocie, rejon ul. Wojciechowskiego przy Parku Hassów w Ursusie oraz Plac Grunwaldzki na Żoliborzu zyskają nowe oblicze.

Najbardziej zaawansowane prace toczą się w centrum lokalnym w Wawrze, które jako pierwsze, wypracowało swoją koncepcję. Obok targowiska z parkingiem powstanie tam siłownia plenerowa, plac zabaw, biblioteka wraz z centrum społeczno-kulturalnym i atrakcyjnie zagospodarowane skwery.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY