REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warto o tym myśleć już na etapie projektowania

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 maj 2014 14:01
Warto o tym myśleć już na etapie projektowania
Zakłady przetwarzania szkła, fot. NSG Group
Warto o tym myśleć już na etapie projektowania
Warto o tym myśleć już na etapie projektowania

Pozytywny klimat wokół zrównoważonego budownictwa w połączeniu ze zmianami w prawie budowlanym, promującymi ekologiczne rozwiązania, sprawiają, że liczba „zielonych” inwestycji w ostatnich latach systematycznie rośnie. Dobór materiałów i ochrona zasobów naturalnych to temat, o którym inwestorzy i architekci „zielonych budynków” myślą już na etapie projektowania.

REKLAMA

Zastosowanie produktów budowlanych pochodzących z recyklingu oraz materiałów wytwarzanych lokalnie umożliwia uzyskanie wyższej oceny w systemie certyfikacji środowiskowej LEED. Dzięki temu liczba „zielonych” inwestycji w ostatnich latach systematycznie rośnie. 

Ten trend przekłada się z kolei na rosnącą popularność międzynarodowych wielokryterialnych systemów certyfikacji, potwierdzających że dany budynek jest obiektem przyjaznym dla środowiska i użytkowników.  Amerykański system LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pozwala ocenić budynek według siedmiu kryteriów: energia i atmosfera, wykorzystanie zasobów wodnych, lokalizacja, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność, priorytety regionalne oraz materiały i zasoby. W tej ostatniej kategorii bierze się pod uwagę dobór odpowiednich materiałów, gospodarowanie odpadami przeznaczonymi do recyklingu oraz wykorzystywanie zasobów wytwarzanych w regionie. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów w tej grupie wynosi 14, a warunkiem obligatoryjnym jest zapewnienie łatwo dostępnego obszaru zbierania i przechowywania materiałów przeznaczonych do recyklingu.

Recykling w produkcji szkła
Zgodnie z założeniami certyfikacji LEED punkty w podkategorii „Materiały pochodzące z recyklingu” można uzyskać wykorzystując produkty budowlane zawierające materiały z recyklingu, w których suma zawartości poużytkowych materiałów z recyklingu oraz połowa zawartości przedużytkowej stanowi minimum 10 proc. (możliwość zdobycia 1 punktu) lub 20 proc. (możliwość zdobycia 2 punktów) całkowitej wartości materiałów w danym projekcie.

Choć w przypadku szkła nie można mówić o tradycyjnym recyklingu, bo produkt finalny w postaci szyby zespolonej nie nadaje się do ponownego przetworzenia, to jednak elementy recyklingu pojawiają się w procesie produkcji szkła. - W naszych procesach produkcyjnych wykorzystujemy materiały z recyklingu, czyli stłuczkę szklaną pochodzącą m.in. z odłamanych w trakcie produkcji brzegów tafli oraz odpadów szkła z rozkroju – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska. - Stłuczka stanowi ok. 28 proc. surowców używanych do produkcji szkła float i ma korzystny wpływ na topienie pozostałych surowców przekładając się na ograniczenie zużycia gazu. Wykorzystanie stłuczki szklanej w produkcji szkła float nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale również podnosi jakość finalnego produktu - dodaje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY