REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wchodzą w życie zmienione przepisy o Parku Kulturowym Stare Miasto w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 29 mar 2018 09:08
Wchodzą w życie zmienione przepisy o Parku Kulturowym Stare Miasto w Krakowie
fot. pixabay.com.

W ścisłym centrum Krakowa nie będzie już można rozdawać ulotek o ofercie klubów erotycznych, a na ruchomych stoiskach z pamiątkami oferować góralskich ciupag czy szalików klubów piłkarskich. Od czwartku zaczynają obowiązywać zmienione przepisy o Parku Kulturowym Stare Miasto.

REKLAMA

Uchwała Rady Miasta dotycząca Parku Kulturowego została znowelizowana w grudniu zeszłego roku. Właściciele, zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy lokali mieli trzy miesiące, żeby dostosować się do nowych przepisów.

"Prowadzący działalność na terenie Parku Kulturowego od czwartku mogą się spodziewać kontroli. Będziemy też reagować na każdy sygnał o łamaniu obowiązujących przepisów" - powiedział PAP Dariusz Nowak z Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Po nowelizacji przepisów na Starym Mieście nie wolno: rozdawać ulotek o niemoralnej treści, nachalnie nagabywać przechodniów i stosować "chodzących reklam" czyli kostiumów i przebrań typu kufel piwa czy "człowiek-lustro".

Wprowadzono także zakaz sprzedaż towarów "z ręki" oraz handlu obwoźnego. W taki sposób będzie można oferować wyłącznie certyfikowane obwarzanki krakowskie, kasztany jadalne i pamiątki związane z miastem. Z wózków z pamiątkami mają zniknąć towary, które nie wiążą się z tradycją i historią Krakowa np. góralskie ciupagi, szaliki i koszulki klubów piłkarskich.

Na Starym Mieście nie można używać wyświetlaczy LCD i LED, neonów i laserów oraz światła innego niż białe do podświetlenia i lepszego wyeksponowania obiektów znajdujących się w witrynach, oknach, bramach i przejściach. Te obostrzenia nie dotyczą wydarzeń kulturalnych. Zmiana przepisów to pokłosie m.in. działalności lokali, które przyciągały klientów różowym światłem.

W lokalach w obrębie parku kulturowego nie wolno zaklejać witryn, żeby nie zasłaniać historycznych wnętrz. Uchwalono także, że na tym terenie meleksy przewożące turystów będą mogły poruszać się wyłącznie po wyznaczonych ulicach, a - po rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego w marcu przez miasto - liczba pojazdów ma być ograniczona do 70. Identyfikatory dla tych pojazdów będą wydawane na okres jednego roku.

Wszystkie nowe zakazy i ograniczenia mają pomóc w zapewnieniu większej ochrony krajobrazu zabytkowego centrum Krakowa, które zostało uznane za pomnik historii i w 1978 r. zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

W związku z wejściem w życie nowelizacji uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto nie prowadzono specjalnej kampanii informacyjnej i nie wysyłano indywidualnych pism do przedsiębiorców. Na etapie przygotowywania zmian były prowadzone konsultacje społeczne. O wprowadzanych zmianach informowano też w miejskich mediach m.in. na stronie internetowej miasta.

Według urzędników przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Starego Miasta mają świadomość, że funkcjonują w obszarze chronionym parkiem kulturowym. Problem niedostatecznej znajomości przepisów może dotyczyć tych przedsiębiorców, którzy taką działalność dopiero rozpoczynają. Z myślą o nich przygotowano broszurę. Będzie ona kolportowana w Wydziałach Urzędu zajmujących się obsługą firm.

Naruszenie zakazów i ograniczeń obowiązujących na terenie parku kulturowego stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY