REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

We Wrocławiu powstał największy ceramiczny mural. To wspólna praca artystów z 34 krajów

  • Autor: wroclaw2016.pl
  • 10 lis 2016 16:50
We Wrocławiu powstał największy ceramiczny mural. To wspólna praca artystów z 34 krajów
fot. wroclaw2016.pl

Mural, który powstał we Wrocławiu jest największym ceramicznym muralem w przestrzeni miejskiej powojennej Polski. Jego wymiary to 18,20 m długości i 2,14 m wysokości. Obszar, który pokrywają kafle to 39 mkw. Dzięki oryginalnej idei, oprócz walorów estetycznych, ma ogromne znaczenie edukacyjne – jako realizacja w tworzywie ceramicznym pozwala odbiorcom poznać różnorodne metody kształtowania ceramiki oraz techniki jej zdobienia, zarówno te popularne, jak i unikatowe, charakterystyczne dla określonego regionu świata.

REKLAMA

We Wrocławiu odsłonięto ceramiczny mural, którego idea narodziła się w marcu 2014 roku. Katarzyna Koczyńska-Kielan i Joanna Teper - wykładowczynie w Katedrze Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta pragnęły w ten oryginalny sposób upamiętnić przyznanie miastu Wrocław zaszczytnego tytułu Europejska Stolica Kultury 2016 roku.

W tym oryginalnym przedsięwzięciem artystycznym nawiązały do wielowiekowej tradycji rzemiosła i sztuki ceramiki Dolnego Śląska, równocześnie akcentując unikatowość wrocławskiej Akademii, jako jedynej w Polsce posiadającej Wydział Ceramiki i Szkła kształcący od siedemdziesięciu lat kolejne pokolenia polskich artystów ceramików i projektantów ceramiki użytkowej. Do wspólnej realizacji wielkoformatowego muralu kuratorki zaprosiły artystów ceramików z całego świata. Wśród osób, które odpowiedziały na ich zaproszenie, znajdują się wykładowcy i studenci uczelni artystycznych współpracujących z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, twórcy ze znanych manufaktur i pracowni ceramicznych oraz wybitni, indywidualni artyści ceramiki. Wszyscy oni wykonali ręcznie, na potrzeby projektu, unikatowe kafle o wymiarach 25 x 25 cm. Są one ich artystyczną wizytówką, którą prezentują charakterystyczne dla siebie obszary ceramicznej ekspresji, czasem luźno interpretującą temat spotkania w kontekście społecznym i kulturowym.

Katarzyna Koczyńska - Kielan i Joanna Teper zaprojektowały artystyczną formę ściennego muralu, łączącego w jedną kompozycję przekazane przez artystów, nieodpłatnie w darze, kafle z wykonanymi przez pracowników wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych elementami ceramicznej ramy, jak i modułami ze zwrotami powitań w 15 językach świata. Zaproponowana przez artystki formuła umożliwiła zakomponowanie nadesłanych z całego świata kafli w jedną spójną całość z centralną częścią kompozycji – panelem z napisem upamiętniającym przyznanie w 2016 roku Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Międzynarodowy Mural Ceramiczny Spotkajmy się - Wrocław’2016 – jest projektem artystycznym, na który odpowiedziało 262 Uczestników z 34 krajów, nawet tak odległych, jak: Japonia, Meksyk, Iran, Brazylia, Korea czy Chiny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY