REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

We Wrocławiu powstanie pomnik Żołnierzy Wyklętych. W planach konkurs na projekt

  • Autor: PAP
  • 16 wrz 2016 09:14
fot. pixabay.com

Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę o budowie w mieście pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.

REKLAMA

Pomysł wzniesienia pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych pojawił się w 2011 r. Najpierw miał on być zlokalizowany na rondzie nazwanym imieniem Żołnierzy Wyklętych.

Plany przebudowy tras komunikacyjnych Wrocławia zakładają jednak, że za kilkanaście lat rondo może przestać istnieć, ponieważ zaplanowano na tym terenie przebieg tzw. obwodnicy staromiejskiej. Dlatego władze miasta zaproponowały dla pomnika inną lokalizację u zbiegu ulic: Borowskiej, Dyrekcyjnej i Ślężnej.

Pomysłodawca i inicjator budowy pomnika, radny Prawa i Sprawiedliwości Piotr Maryński, uzasadniając uchwałę o wzniesieniu pomnika, zaapelował o godne upamiętnienie bohaterów.

"Przy rozpisaniu konkursu na projekt pomnika trzeba zaznaczyć, że chodzi nam o figuratywne przedstawienie jednej postaci Żołnierza Wyklętego lub grupy. O naniesienie na cokół stosownych inskrypcji i symboli. (…) Zróbmy też wszystko, by ten pomnik powstał w miarę szybko i by nie trzeba było czekać na niego dziesięć lat" - powiedział Maryński.

Pieniądze na budowę pomnika będą również zbierane społecznie przez środowiska kombatanckie, organizacje społeczne oraz dolnośląską Solidarność.

Za budową pomnika opowiedziało się 27 radnych ze wszystkich klubów. Troje było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY