REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wielkanocny design inspirowany folklorem

  • Autor: PAP
  • 31 mar 2015 13:50
Wielkanocny design inspirowany folklorem
fot. Fotolia

Coraz częściej polscy designerzy czerpią z lokalnego folkloru. Przywracają do życia rzemieślnicze tradycje, eksperymentują z dawnymi materiałami i surowcami.

REKLAMA

Specjaliści od etnodesignu wskazują, że główne elementy polskich świąt wielkanocnych i towarzyszące im zdobnictwo, wywodzące się z kultury wiejskiej, wpisują się w światowe trendy dekoracji wnętrz: natura, ekologia, vintage. Czerpanie z lokalnego folkloru widoczne jest nie tylko w estetyce tworzonych projektów, ale także w sposobie ich wykonania i zastosowanych materiałach.

Zdaniem Marty Wróbel, która bazując na łowickim folklorze stworzyła firmę Folkstar, z roku na rok ewoluuje gust Polaków, którzy uczą się, podpatrują i chłoną światowe trendy w wystroju wnętrz, wzornictwie i modzie.

- O ile posiadająca swą symbolikę zawartość wystrojonego wielkanocnego koszyka, smak świątecznych potraw i cały rytuał towarzyszący świętowaniu są niemal niezmienne, to kompozycja atrybutów, elementy dekoracyjne prezentują się coraz bardziej interesująco. Najciekawszy trend to sięganie do ludowej tradycji i jej subtelne łączenie z nowoczesnym stylem dekoracji - powiedziała PAP Marta Wróbel.

Jej zdaniem bogactwo polskiej sztuki ludowej to niezwykłe połączenie prostoty i symboliki. Nawet jeśli działa na nas głównie jej wymiar estetyczny, to klimat jaki tworzą te dzieła jeszcze mocniej oddziałuje właśnie w święta.

Tradycyjne polskie pisanki z jaj kurzych, gęsich, ale nie tylko, wykonywane ręcznie techniką odpowiednią dla danego regionu, czyli malowane, skrobane, oklejane papierem lub tkaniną - to jeden z filarów wielkanocnej tradycji. Ich indywidualne wzory są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Wyobraźnię pobudzają tradycyjne materiały, jak wiklina, ceramika z pracowni garncarskiej, koronki, papier, drewno, płótno czy słoma. Zdaniem Wróbel mamy do czynienia z renesansem sztuki ludowej.

- Wycinanki, hafty, papieroplastyka, ceramika tradycyjna czy nawet wyroby kowalskie - wszystko to jeszcze przed kilkunastoma laty wydawało się być skazane na muzealne gabloty. Jednak tak nie jest; okazało się, że rękodzieło zdobywa coraz większe uznanie - dodała.

W jej ocenie główne elementy polskich świąt wielkanocnych i towarzyszące im zdobnictwo wywodzące się z kultury wiejskiej, idealnie wpisują się w światowe trendy dekoracji wnętrz: natura, ekologia, vintage. Dzięki swojej ponadczasowej urodzie i prostocie, odpowiednio dobrane, klasyczne wielkanocne dekoracje znakomicie ozdabiają różne wnętrza: nowoczesne, rustykalne, minimalistyczne, sielskie czy lofty.

Zdaniem Aleksandry Kietli z Łódź Design Festivalu, Polscy projektanci chętnie czerpią z lokalnego folkloru, co widoczne jest nie tylko w estetyce tworzonych przez nich projektów. "W twórczy sposób przywracają do życia także tradycje rzemieślnicze, eksperymentują z dawnymi materiałami i surowcami. Nierzadko w swojej pracy inspirują się starymi baśniami i pradawnymi obrzędami" - uważa Kietla.

Ten trend obecny jest na całym świecie. Na ubiegłorocznych największych na świecie targach designu w Mediolanie Łódź Design Festival wraz z Instytutem Adama Mickiewicza zaprezentował wystawę "Polish Job", będącą przeglądem polskiego, współczesnego wzornictwa. Obiekty prezentowane były według trzech nurtów: Lokalność, Nostalgia, Innowacja.

- Postępująca globalizacja stawia przed projektantami szereg możliwości, ale i wyzwań. Dziś mocniej niż kiedykolwiek znaczenia nabiera tradycja lokalna, historia, świadomość odrębności - podkreśla kuratorka tej wystawy Magda Kochanowska. Przykładem tej tendencji mogą być prezentowane na wystawie np. balia inspirowana ludową tradycją, siedziska z wykorzystaniem trzciny pospolitej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY