REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wielkie plany Zamku Królewskiego. Odtworzenie Ogrodu Dolnego i remont Wieży Zegarowej

  • Autor: PAP
  • 20 sty 2017 15:46
Wielkie plany Zamku Królewskiego. Odtworzenie Ogrodu Dolnego i remont Wieży Zegarowej
fot. pixabay,com

Odtworzenie Ogrodu Dolnego, który ma nawiązywać do okresu dwudziestolecia międzywojennego, remont Wież Zegarowej i Grodzkiej oraz przebudowa przestrzeni recepcyjnej to plany Zamku Królewskiego w Warszawie na najbliższe 3 lata.

REKLAMA

Plany Zamku Królewskiego przedstawił  na konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie dr hab. Przemysław Mrozowski. Zaznaczył on, że "rewolucji raczej nie będzie".

"Jeśli chodzi o poważne inwestycje, to będą to remont Wieży Zegarowej, restytucja Ogrodów Dolnych i dokończenie prac w Wieży Grodzkiej, a także przebudowa przestrzeni recepcyjnej, która jest wizytówką Zamku dla wchodzących" - zapowiedział Mrozowski.

Koronnym projektem spośród tych, których realizację planuje Zamek Królewski, jest odtworzenie Ogrodów Dolnych (na poziomie Wisłostrady). Inwestycja ma być restytucją ogrodu zamkowego z okresu przedwojennego projektowanego przez Adolfa Szyszko-Bohusza w duchu ogrodów rezydencji barokowych.

Międzywojenny projekt stał się podstawą obecnego założenia Ogrodu Dolnego. "Będzie to ogród uregulowany, w duchu założeń francuskich. Centralną część zajmie rodzaj zagłębienia z fontannami. Będą strzyżone żywopłoty tworzące rodzaje labiryntów i miejsca odosobnienia sprzyjające spokojnemu relaksowi na ławkach. Mogę zapewnić, że będzie to na pewno atrakcyjne miejsce, nie tylko jako cel spacerów. Myślimy też o organizowaniu tam imprez kulturalnych np. koncertów" - relacjonował Mrozowski.

Mrozowski ma nadzieję, że będzie to kolejny element "odwracania" Warszawy ku Wiśle. Rozpoczęcie prac planowane jest w połowie tego roku, jest szansa, że ich efekty będą już widoczne w 2018 r. Pierwsi zwiedzający wejdą do ogrodów w 2019 roku. Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł., z czego większość ma być sfinansowana ze środków unijnych.

Remont Wieży Zegarowej to kolejna inwestycja, którą chce zrealizować nowy dyrektor. "Wieża Zegarowa się nie sypie i nic jej się nie dzieje, konserwatorsko jest bezpieczna, ale estetycznie rzeczywiście, jeżeli się przyjrzeć nawet z troszkę dalszej perspektywy - białe plamy na elewacji górnych partii wieży są widoczne. Z daleka może to nie razić, ale z bliska widać, że to się wszystko osypuje" - przyznał Mrozowski. "Wieża będzie ta sama, tylko dużo śliczniejsza i dużo bardziej reprezentacyjna, projekt mamy gotowy, teraz czekamy tylko na środki" - dodał.

Na najbliższy rok planowana jest także kontynuacja działań mających na celu odwilgocenie ścian ceglanych Piwnicy Więziennej w Wieży Grodzkiej. Będą to prace archeologiczne i budowlano-konserwatorskie w otoczeniu i we wnętrzu Wieży. Ukończenie prac przewidziane jest na 2019 rok.

O planach aranżacji przestrzeni recepcyjnej, opowiadał na konferencji prasowej zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński. "W tym roku stawiamy sobie za cel poprawę i to zdecydowaną poprawę obsługi publiczności zamkowej, chodzi głównie o zwiedzających" - powiedział Koźmiński.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY