REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wiemy, kto zaprojektuje Małopolskie Centrum Nauki

  • Autor: PAP
  • 19 lut 2018 09:35
Wiemy, kto zaprojektuje Małopolskie Centrum Nauki
fot. unsplash

Nowoczesny gmach w obrysie trójkąta, który symbolizuje „naukę”, z dachem stanowiącym równocześnie trybunę do pokazów plenerowych, wygrał w sobotę międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki.

REKLAMA

Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jej otwarcie planowane jest na 2022 rok.

Autorami zwycięskiej pracy są Edzard Schultz i Anna Stryszewska-Słońska z pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Współpracowali: Dominika Niewczas, Joanna Pittner, Katarzyna Woszczyna, Tomasz Padło, Małgorzata Oleśkowska.

Architektura wybranego projektu budynku MCN silnie odnosi się do uwarunkowań kulturowych, lokalizacyjnych i krajobrazowych otaczającego terenu. Głównym odniesieniem jest zespół Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz podlegające ochronie konserwatorskiej elementy historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Dominantę budynku ukształtowano od strony północnej. W kierunku południowym gmach w obrysie trójkąta, który symbolizuje "naukę", otwiera się na teren parku oraz płynnie schodzi w kierunku pasa startowego. Dach zaplanowano jako trybunę, z której będzie można obserwować pokazy lotnicze, widowiska plenerowe czy eksperymenty naukowe odbywające się na pasie startowym. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, projektowany budynek został zagłębiony w terenie.

Konkurs ogłoszony przez władze województwa przebiegał w dwóch etapach. Do pierwszego zgłoszono w sumie 45 opracowań - sędziowie do ścisłego finału wybrali pięć najlepszych, prosząc o uszczegółowienie i uzupełnienie. W efekcie przygotowano cztery prace finałowe. Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymali 70 tys. zł. Łączna pula nagród w konkursie wynosiła 150 tys. zł.

Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa powiedział PAP w sobotę po ogłoszeniu wyników, że o wyborze zwycięskiej pracy zdecydowało kilka czynników, z których najważniejsza była czystość formy zaproponowanego gmachu, nawiązującego do otwartej przestrzeni, w jaką budynek będzie wkomponowany. "Chodziło o to, żeby ta bryła wpisywała się w krajobraz i nawiązywała do starego lotniska i pas startowego, przy którym będzie usytuowana" - wyjaśnił Krupa.

Według niego uznanie komisji konkursowej zyskał też zaproponowany w wybranym projekcie układ funkcjonalny, najlepiej pasujący do wszystkich zadań stojących przed Małopolskim Centrum Nauki.

"Projekt charakteryzuje się również bardzo innowacyjnym podejściem do efektywności energetycznej - chodziło o to, żeby ten budynek był tani w utrzymaniu i nie pochłaniał zbyt wiele energii, a jednocześnie emanował naturą. Ważną sprawą są również koszty - oszacowaliśmy że ten budynek jest najbardziej zbliżony do możliwości finansowych województwa" - powiedział marszałek.

Według niego zwycięzca konkursu do wiosny przyszłego roku powinien opracować dokumentację techniczną zadania, po czym wyłoniony w przetargu wykonawca rozpocznie prace budowlane. Otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki planowane jest w 2022 roku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY