REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wiemy, kto zdobył muzealnego "Oskara" 2015

  • Autor: PAP
  • 23 maj 2016 16:31
Wiemy, kto zdobył muzealnego "Oskara" 2015
fot. Fotolia

Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otrzymały po dwa muzealne "Oskary" - Sybille w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2015. Nagrodę otrzymało m.in. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie za konserwację i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem.

REKLAMA

W tym roku Sybille wręczono po raz 36. Nagrody przyznano w 11 kategoriach - "wystawy sztuki", "wystawy historyczne i archeologiczne", "wystawy etnograficzne", "wystawy przyrodnicze i techniczne", "przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej", "edukacja", "konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury", "digitalizacja i nowe technologie", "projekty naukowo-badawcze", "publikacje" i "inwestycje". Przyznano również Grand Prix, nagrodę główną.

Jak przypomnieli organizatorzy konkursu, jego celem jest nagradzanie osób i instytucji, zasłużonych dla pielęgnowania i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. "Świat muzeów to świat bazy, fundamentów, na których kreujemy sens współczesności" - powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości w Sali Redutowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej dyrektor placówki Waldemar Dąbrowski.

Odczytano także list od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. "Biorąc pod uwagę ogólną liczbę zgłoszeń konkursowych - a w tym roku było ich aż 264 - możemy mówić o niezwykłej popularności tego wspaniałego przedsięwzięcia, jak również o szlachetnym duchu rywalizacji muzeów polskich, który zrodził się dzięki konkursowi" - napisał Gliński.

"Jakość nadesłanych zgłoszeń stanowi asumpt do jednoznacznie pozytywnej oceny polskiego muzealnictwa, które śmiało wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata, nie ustępując w swojej pracy muzeom zagranicznym. Zaangażowanie muzealników przekłada się na wzrastające zainteresowanie społeczeństwa, które coraz częściej postrzega muzea jako nowoczesne ośrodki kultury, oferujące kompleksową usługę na najwyższym merytorycznym poziomie. Wyjątkowo cieszy, widoczna także w zgłoszeniach konkursowych, aktywność edukacyjna muzeów, będących w swej istocie nie tylko inwestycją w przyszłość szeroko pojętej kultury narodowej, ale także wychowaniem swojej potencjalnej, jakże wdzięcznej, publiczności" - podkreślił minister kultury.

W kategorii "wystawa sztuki" jury nagrodziło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za wystawę "Andrzej Wróblewski: Recto/ Verso. 1948-49, 1956-57"; wyróżnienia przypadły Muzeum Narodowemu w Krakowie za wystawę "Olga Boznańska (1865-1940)", Muzeum Narodowemu w Warszawie za "Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV-XX wieku" oraz Muzeum Okręgowemu w Suwałkach za ekspozycję "Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków".

Statuetkę Sybilli - zaprojektowaną przez Annę Bujak - za "wystawy historyczne i archeologiczne" otrzymało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za "Spór o odbudowę". Wyróżnienia przyznano Muzeum Emigracji w Gdyni (Wystawa stała) oraz Muzeum Narodowemu w Warszawie ("Majątek. Rzeźby z kolekcji rodziny von Rose oraz filmy i fotografie z archiwum rodziny Zofii Chomętowskiej").Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY