REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wieżowce z pazurem

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 31 paź 2016 09:10
Wieżowce z pazurem
KTW w Katowicach, fot. materiały inwestora
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem
Wieżowce z pazurem

Proste budynki mają symbolizować rozwój, siłę miasta, sięgając jeszcze wyżej i dalej. Taki ma być katowicki kompleks .KTW projektu Medusa Group.

REKLAMA

Lepszej lokalizacji na Śląsku nie ma. To tu – w sercu Katowic - powstaje wyjątkowy projekt. Będzie najwyższym obiektem w regionie, aspirując do nowej wizytówki stolicy województwa.

Stanie tuż obok legendarnego Spodka, w sąsiedztwie tworzących tzw. Strefę Kultury nowych siedzib Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz na zwieńczeniu najważniejszych osi widokowych Katowic. Wiedziała o tym firma TDJ Estate, kiedy zdecydowała się kupić teren w centrum Katowic o powierzchni ponad 0,7 ha za kwotę 29 mln zł. Wówczas na działce stał jeszcze 18-piętrowy budynek DOKP (Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych). To w jego miejscu śląski inwestor realizuje swój flagowy projekt – kompleks .KTW, o którym jeszcze nie tak dawno prawie nic nie było wiadomo.

- Realizacja biurowców .KTW dla Grupy TDJ oznacza dowód na skuteczność strategii rozwoju na nowych rynkach. Chcemy, aby projekt ten stał się jednym z symboli gospodarczych Górnego Śląska i Zagłębia. Wierzymy, że będzie to ważny impuls dla rozwoju ekonomicznego tego obszaru, potwierdzający jego faktyczny potencjał - mówi Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

 Prawie jak u Hitchcocka

Jak będzie wyglądała inwestycja TDJ Estate? Czy wpisze się w kontekst tego wyjątkowego miejsca? A może będzie konkurować pod względem architektury ze Spodkiem i w planach jest wykreowanie nowego symbolu Katowic? Przez długi czas te pytania pozostawały bez odpowiedzi. Inwestor nie chciał zdradzać szczegółów. A ciekawość w Katowicach narastała. Szczególnie po tym, jak TDJ Estate ujawnił, kto je zaprojektuje. A wybrał jedną z najlepszych pracowni – Medusa Group.

Przez rok od poinformowania o wyborze biura architektonicznego, ani inwestor, ani architekci nie zdradzili żadnych szczegółów na temat projektu. Wielką tajemnicę ujawniono dopiero 19 maja br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To wtedy przedstawiono wizualizacje i o założeniach projektu opowiedzieli już ze szczegółami sami architekci wraz z inwestorem.

Już wiemy, że projekt zakłada powstanie dwóch biurowców, jeden będzie miał 66-metrów i 14 pięter, a drugi osiągnie 133 metry wysokości i 31 kondygnacji i tym samym będzie najwyższym biurowcem w Katowicach. W sumie kompleks .KTW zaoferuje potencjalnym najemcom 61,8 tys. mkw.

Dziś po dawnym budynku DOKP nie ma już śladu. Na przełomie czerwca i lipca br. rozpoczęto prace związane z powstaniem biurowca .KTW I, który będzie gotowy w 2018 r. Kiedy powstanie drugi, jeszcze nie ujawniono.

Nie konkurować ze Spodkiem. Niczego nie udawać

Za to wiemy naprawdę dużo na temat samej architektury jednego i drugiego wieżowca. Inwestor, jak i architekci są świadomi odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY