REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wieżowiec wpisany w dom wydawniczy Bellona? To możliwe

  • Autor: Emilia Milowańska, Propertydesign.pl
  • 20 sty 2016 11:47
Wieżowiec wpisany w dom wydawniczy Bellona? To możliwe
Plac Europejski
Wieżowiec wpisany w dom wydawniczy Bellona? To możliwe

Za niespełna tydzień radni dzielnicy Wola m.st. Warszawy będą opiniować projekt uchwały rady miasta, w którym zostaną zapisane wytyczne miejscowego planu zagospodarowania Placu Europejskiego. Według wstępnych planów, w budynek domu wydawniczego Bellona możliwe jest „wpisanie” wieżowca.

REKLAMA

Radni dzielnicy Wola będą opiniowali projekt dotyczący terenu Placu Europejskiego, dokładnie kwartału między ulicami Wronią, Łucką, Towarową i Grzybowską o powierzchni 3,9 ha. Obecnie w części tego terenu firma Ghelamco realizuje inwestycję Warsaw Spire i prowadzi prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej.

Należy przypomnieć, że 8 lipca 2014 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał budynek dawnego Domu Wydawniczego Bellona do rejestru zabytków pod numerem A-1245. Jednak zapis ten umożliwia deweloperowi, do którego należy budynek Bellona, budowę w tym miejscu „dominanty wysokościowej” do 180 m.

Jak czytamy w opisie dotyczącym projektu planu zagospodarowania Placu Europejskiego, „zmiany mogłyby polegać na dopuszczeniu wbudowania wieżowca w budynek Bellony”. Oznacza to, że możliwe jest przekształcenie budynku Bellony tak, aby "zachować jedynie trzy ściany zewnętrzne od strony ulic Grzybowskiej, Towarowej i Wroniej oraz fragmentu klatki schodowej i hallu".

Sporządzeniem projektu planu zajmie się Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju. Wiele zależeć będzie jednak od ustaleń z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie możliwej przebudowy Bellony.

O zdanie zapytaliśmy Michała Czaykowskiego, przewodniczącego Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.

- Wola pnie się do góry, ulica Towarowa zmienia swoje oblicze - to będzie bardzo pozytywna zmiana. Na Zachodzie to często spotykane zjawisko, że nadbudowuje bądź nadwiesza się budynek zabytkowy, który jednocześnie zachowuje tkankę historyczną i nadaje wielkomiejskiego charakteru okolicy - powiedział Michał Czaykowski, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.

Zdaniem Czaykowskiego projekt, nad którym debatować będą radni da w przyszłości pozytywne możliwości rozwoju dzielnicy. Przyznał, że wpisanie budynku Bellony do rejestru zabytków komplikowało sprawę, ale mimo to przychyla się do wszczęcia procedury zmian w planie w tym zakresie. Zaznaczył jednak, że projekt nadbudowy bądź nadwieszenia budynku Bellony to dopiero wstępne plany i jaki będzie ostateczny jego kształt, zadecyduje konserwator, mieszkańcy w konsultacjach społecznych i właściciel budynku. A czy w ogóle inwestor zdecyduje się na zmiany, tego jeszcze nie wiadomo.

Teren, nad którym debatować będą radni dzielnicy, zapisany jest jako obszar dopuszczający różnorakie funkcje, z dopuszczeniem handlu wielkopowierzchniowego o średniej wysokości zabudowy powyżej 30 m.

Sporządzenie planu odbędzie się na wniosek Ghelamco, która ubiegała się o zmianę zapisów projektu planu dla tego rejonu i dla budynku Bellony.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY