REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wkrótce oficjalne otwarcie nowej trasy w Sztolni Królowa Luiza

  • Autor: PAP
  • 20 wrz 2017 14:08
fot. pixabay.com

Oficjalne otwarcie trasy wytyczonej odcinkiem sztolni odwadniającej z XIX przygotowuje na ostatni weekend września Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Będzie można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, skorzystać z promocyjnych cen biletów i dodatkowych atrakcji.

REKLAMA

Pierwsi turyści przeszli testowo tzw. "suchym" odcinkiem udostępnionej do zwiedzania części dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w połowie sierpnia br. Ponadkilometrowy tor wodny, którym będą pływały łodzie, zostanie uruchomiony w drugiej kolejności.

"Nowa trasa w sztolni Królowa Luiza to jedyna w Europie trasa turystyczna pokazująca, jak rozwijało się górnictwo przez ostatnie 200 lat. To swoista podziemna podróż w czasie. Chcemy pokazać trud pracy górniczej, a jednocześnie postęp technologiczny. To pozwoli zrozumieć Śląsk i górników, ich tradycje i zwyczaje wywodzące się z tej trwającej dwa wieki historii rozwoju przemysłu" - powiedział dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, do którego należy Sztolnia Królowa Luiza, Bartłomiej Szewczyk.

"Zabrze to tak naprawdę dwa miasta. Jedno widać gołym okiem. Aby zobaczyć drugie, trzeba wybrać się w podróż pod ziemię" - zaznaczył dyrektor placówki, która oprócz kompleksu Sztolnia Królowa Luiza, obejmuje także Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido.

Do udostępnianej dotąd testowo "suchej" trasy w sztolni pasjonaci mogli zejść już jednorazowo w czerwcu br. - wtedy jeszcze w strojach roboczych i gumowcach. Prowadzi ona od szybu "Carnall" przy ulicy Wolności do szybu "Wilhelmina" przy ulicy Sienkiewicza, a zwiedzanie obejmuje wyrobiska dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz dawnej kopalni Królowa Luiza.

Kolejne grupy zwiedzających były prowadzone przez tę część sztolni od połowy sierpnia. Teraz zostanie ona oficjalnie otwarta dwudniową imprezą pod nazwą "Podziemna podróż w czasie". 30 września i 1 października będą obowiązywały promocyjne ceny biletów, a nowa trasa będzie czynna od południa do północy. 30 września zwiedzający otrzymają też pamiątkowy kask z logiem sztolni, a na zakończenie zwiedzania spróbują flapsa, czyli górniczej zupy regeneracyjnej.

30 września w naziemnym kompleksie Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności będzie można również wziąć udział w darmowym zwiedzaniu naziemnych atrakcji (m.in. wystaw i czynnej zabytkowej maszyny parowej), wejść na wieżę szybu Carnall, uczestniczyć w warsztatach gotowania po śląsku czy w zabawach dla dzieci. O godz. 18. zaplanowano koncert "Górnośląskie Axis Mundi - Opowieści stąd", a o 20. - koncert Erith.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna była zbudowanym w latach 1799-1863 chodnikiem wodnym ciągnącym się kilkadziesiąt metrów pod ziemią przez 14 km - od Zabrza do Chorzowa. Odwadniano nim podziemia i spławiano węgiel - docelowo przez wylot w centrum Zabrza oraz system kanałów, przez Gliwice do Odry. Ujście tracącej na znaczeniu wraz z coraz głębszym wydobyciem sztolni zamurowano w 1951 r.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY