REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wkrótce ruszy budowa Ostrowieckiego Browaru Kultury

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2017 12:25
fot. pixabay.com

Ponad 18 mln zł ma kosztować przebudowa ponad stuletnich budynków dawnego browaru w Ostrowcu Świętokrzyskim na potrzeby centrum kultury, biblioteki i Biura Wystaw Artystycznych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z funduszy UE. Nowy obiekt będzie gotowy pod koniec 2018 r.

REKLAMA

Jak poinformował prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, samorząd podpisał już umowę z wykonawcą inwestycji i przekazał plac budowy. Pierwsze prace już się rozpoczęły, a budowa potrwa do jesieni 2018 r. Instytucja, która skupi trzy placówki kulturalne miasta, będzie nosiła nazwę Ostrowieckiego Browaru Kultury.

Władze Ostrowca od kilku lat szukały sposobu i środków finansowych na remont i pełne zagospodarowanie na potrzeby miejskich instytucji kultury gmachu, znajdującego się u zbiegu ulic Polnej i Siennieńskiej. "Kiedyś w tych obiektach historycznie był browar. One były częściowo zaadaptowane na potrzeby instytucji kulturalnych, a w tej chwili mamy gruntowną przebudowę, modernizację i remont" - wyjaśnił Górczyński.

Jedna z największych w ostatnich latach - warta ponad 18 mln zł - inwestycja w infrastrukturę kultury w regionie, będzie realizowana w ramach projektu, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Gmina uzyskała niemal 17 mln zł unijnego wsparcia na realizację przedsięwzięcia.

Część budynku dawnego browaru była do tej pory wykorzystywana przez Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) i Miejskie Centrum Kultury (MCK) - instytucje zajmują tu ok. 1,5 tys. m kw. powierzchni. Po modernizacji gmachu będzie to 5,5 tys. m kw., wykorzystywanych także przez Miejską Bibliotekę Publiczną - książnica zostanie tu przeniesiona ze swojej obecnej siedziby przy ul. Wardyńskiego.

W nowej siedzibie będzie miejsce na księgozbiór liczący kilkadziesiąt tysięcy książek, czytelnię, wypożyczalnię, kącik dla maluchów i dla młodzieży oraz sale z multimediami - z możliwością słuchania audiobooków oraz stanowiskami dla osób słabowidzących i niesłyszących.

Nowe sale zyska także MCK - będą to m. in. pracownie: modelarska, ceramiczna, szachowa, grafiki komputerowej oraz pomieszczenia administracyjne. Projekt zakłada utworzenie też wielofunkcyjnej sali z mobilną sceną, w której będzie można organizować m.in. spotkania autorskie i koncerty kameralne. Część pomieszczeń zostanie zaadaptowana na potrzeby muzyków - będą to sale nagraniowe i sala prób chóru. Przestrzeń ekspozycyjną zyska też Galeria Fotografii, obecnie funkcjonująca w innej części Ostrowca.

Dodatkową salę wystawową, magazyny zbiorów i pomieszczenia biurowe będzie miało do dyspozycji BWA.

Budynki, których część jest w bardzo złym stanie technicznym, zostaną gruntowanie odnowione. Nową estetykę zyska też otoczenie dawnego browaru - powstaną miejsca parkingowe, chodniki, oświetlenie uliczne; wykonane zostaną nasadzenia zieleni. Przewidziany jest również punkt informacji turystycznej, galeria sprzedaży wyrobów artystycznych i letnia galeria sprzedaży - na dziedzińcu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY