REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Właściciel Pawilonu Emilia zabiera głos

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 mar 2016 14:35
Właściciel Pawilonu Emilia zabiera głos
Pawilon Emilia, jedna z koncepcji przeniesienia budynku

Nie milknie dyskusja nad przyszłością Pawilonu Emilia w Warszawie. Architekci chcą jego przeniesienia na Plac Defilad, mazowiecka konserwator zabytków chce jego ochrony. Czego chce inwestor?

REKLAMA

- Firma, mimo iż ma prawomocne pozwolenie na rozbiórkę pawilonu oraz wydane warunki zabudowy dla projektowanego w tym miejscu nowego obiektu ma maksymalnie dużo dobrej woli, aby znaleźć kompromisowe rozwiązanie - deklaruje w specjalnym komentarzu Griffin.

- Należy bardzo mocno podkreślić, że Griffin Real Estate to inwestor, który przywraca Warszawie zabytki, które inni rozebrali lub zaniedbali. Przykładem takich świetnych rewitalizacji jest pałacyk przy Szucha 6 czy przywracana na do życia pod okiem Konserwatora Zabytków Hala Koszyki, która już w drugiej połowie tego roku zostanie otworzona. Natomiast samo wszczęcie postępowania nie oznacza jeszcze wpisu do rejestru zabytków - pisze firma w oświadczeniu.

Jak dodają jej przedstawiciele, prowadzone są intensywne rozmowy z władzami miasta nt. pomysłu uratowania i przeniesienia pawilonu Emilii w inne, eksponowane miejsce (przeczytaj więcej na ten temat).

- Jednocześnie urzędnicy podejmując ewentualną decyzję o wpisie pawilonu do rejestru, która uniemożliwiłaby firmie przeprowadzenia planowanej inwestycji powinni mieć świadomość, iż takie działania nie zostawią wyjścia inwestorowi i zmuszą firmę do podjęcia stosownych kroków prawnych zarówno przed sądami polskimi jak i międzynarodowym arbitrażem. Konsekwencją działań urzędników może być więc narażenie skarbu państwa na ryzyko wypłaty wysokiego odszkodowania - podsumowuje firma.

Jak powiedział we wtorek dziennikarzom zastępca stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki., firma ma prawomocne pozwolenie na rozbiórkę pawilonu i formalnie może ją rozpocząć już w maju br. 

Miasto chce przenieść budynek. W przygotowaniu jest m.in. projekt budowlany oraz zbierany jest budżet na przeniesienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY