REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 cze 2015 16:05
Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii
Winnica Antinori położona jest w Bargino, fot. NSG Group
Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii
Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii
Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii
Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii

Włoska winnica Antinori to jedna z ciekawszych realizacji współczesnej architektury i przykład harmonijnego wkomponowania budynku w otaczającą przyrodę. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i przeszkleń, projektanci uzyskali efekt pełnej integracji winnicy z malowniczym krajobrazem Toskanii. Obiekt znalazł się w tegorocznej wielkiej piątce nominowanych do prestiżowej nagrody im. Miesa Van der Rohe.

REKLAMA

Winnica Antinori położona jest w Bargino, pomiędzy Florencją a Sieną, w jednym z najpiękniejszych regionów włoskiej Toskanii, słynącym z produkcji wina Chianti. Nowoczesny obiekt mieści magazyn, wytwórnię wina, przestrzenie dla odwiedzających, muzeum, restaurację oraz salę wykładową. Miłośnicy wina mogą zobaczyć tu proces jego powstawania, poczynając od spaceru po ogrodach winnych, a kończąc na degustacji gotowego Chianti Classico czy Cabernet Sauvignon. Największą uwagę przyciąga jednak sama architektura budynku. Winnica została idealnie wkomponowana w zbocze wzgórza i mimo dużej powierzchni, wynoszącej 50 tys. mkw., jest ledwie zauważalna. Wielowarstwowy dach pokryty ziemią i winoroślą, wygląda jak naturalne wzniesienie. O obecności podziemnej struktury świadczą jedynie dwa rzędy przeszkleń, rozciągające się poziomo wzdłuż stoku oraz umieszczone w dachu świetliki. Zastosowanie w nich odpowiednio dobranego, superbezbarwnego szkła marki Pilkington, zapewnia zwiedzającym nieograniczony kontakt z malowniczym otoczeniem i dostęp światła dziennego, a leżakującym butelkom włoskiego Chianti − optymalną temperaturę.

Misterium wina – piękno przyrody i światła

Odzwierciedlenie głębokich powiązań tradycji winiarskich z naturą było głównym założeniem projektantów budynku – architektów z włoskiej pracowni Archea Associati. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, takich jak szkło, drewno czy terakota, budynek nie tylko nie ingeruje w otaczającą przyrodę, ale doskonale podkreśla jej piękno. Służą temu pełnej wysokości przeszklenia – od podłogi do sufitu – wykorzystane na obu poziomach obiektu.

Przeszklone fasady i świetliki są także naturalnym źródłem światła dochodzącego do wnętrza budynku. Maksymalne doświetlenie uzyskane dzięki dużej powierzchni i wysokiej transparentności szkła, umożliwia funkcjonowanie biur rozmieszczonych na dwóch piętrach oraz wewnętrznych dziedzińców, sąsiadujących z miejscem winifikacji. Okrągłe szklane świetliki wprowadzają światło do najgłębszych części budynku. Subtelne doświetlenie podziemi współtworzy mistyczny klimat najważniejszego etapu produkcji wina.

Bezpieczna degustacja w podziemiach

Mimo swej wysokości i rozpiętości szklana fasada jest w pełni bezpieczna i odporna na obciążenia wiatrem lub przypadkowe rozbicie. Umieszczone wewnątrz budynku szklane balustrady i przeszklenia wewnętrzne wykonano z superbezbarwnego szkła laminowanego o grubości 20,8 mm, nadając rytmicznym sklepieniom piwnic dodatkowej przestronności i „lekkości”.

Odpowiednia temperatura o każdej porze roku

Projektując winnicę Antinori architekci z Archea Associati zadbali o to, aby obiekt nie naruszał otaczającej przyrody wizualnie, a także miał na nią jak najmniejszy wpływ.



Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY