REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Woda w biurze. Wielkie badanie i... oszczędności

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 gru 2016 11:27
fot. pixabay.com

Zgodnie z obowiązującymi przepisami woda dostępna w kranach zarówno w naszych biurach, jak i domach, jest zdatna do picia bez żadnego przygotowania. Woda wodociągowa znajduje się pod nadzorem sanepidu, a jej jakość regulują te same przepisy, które obowiązują producentów wody butelkowanej. Dodatkowo istnieje możliwość przebadania wody w budynku pod kątem wymagań międzynarodowych certyfikatów.

REKLAMA

- Jakiś czas temu przeanalizowaliśmy wodę w Atrium 1 pod kątem wymagań stawianych przez certyfikację WELL. Wymagania stawiane przez ten standard daleko wykraczają ponad wymagania stawiane wodzie pitnej. Wynik był pozytywny. Nawet w zakresie parametrów, które normalnie nie są badane – mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland. – W sumie przebadamy wodę w naszych sześciu biurach. Chcielibyśmy sprawdzić również, jak wygląda sytuacja w naszych domach – dodaje.

Zaledwie 3 proc. wody na świecie nadaje się do picia. Tam, gdzie nie ma potrzeby, warto wykorzystywać wodę z odzysku. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale także oszczędności. Proces ten polega na odzyskiwaniu wody szarej, czyli wody zabrudzonej wytwarzanej w czasie procesów takich jak np. mycie naczyń czy rąk. Zaawansowane systemy odzysku wody szarej już od jakiegoś czasu możemy znaleźć w budynkach biurowych – między innymi w kompleksie biurowym Atrium 1 oraz Atrium 2 w Warszawie, który jest modelowym przykładem wprowadzenia „ekologicznych” rozwiązań w budynkach komercyjnych. Każdy z tych budynków gwarantuje oszczędność wody na poziomie 60% w stosunku do standardowych rozwiązań. Oznacza to ponad 14 milionów litrów oszczędzonej wody rocznie, co z kolei równa się ponad czterem basenom olimpijskim. Większość oszczędności w Atrium 1 i 2 pochodzi głównie z zastosowania systemów odzysku wody szarej. Podobne rozwiązania możemy znaleźć również w budynkach mieszkalnych. Najpopularniejszy system odzysku wody szarej polega na dwukrotnym wykorzystaniu wody – najpierw do mycia rąk, potem do spłukiwania toalet. Szara woda magazynowana jest wtedy w zbiorniku zainstalowanym pod umywalką, a każde jej spłukanie powoduje automatyczny przepływ ze zbiornika do spłuczki. Kwota, którą musimy przeznaczyć na wyposażenie mieszkania lub domu (mającego jedną toaletę) w takie urządzenie to około 3 tysiące złotych. Okres zwrotu z inwestycji to czynniki zależne przede wszystkim od częstości spłukiwania toalety.

Sposobów na oszczędzanie wody jest jak  kilka. W pierwszym momencie mogą obciążyć budżet, jednak przy dłuższym korzystaniu generują duże oszczędności finansowe. Coraz więcej z nich zostaje wykorzystanych nie tylko w domach, ale przy projektach biurowych, hotelowych czy użytku publicznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY