REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wróciły czasy świetności Babilonu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 kwi 2016 09:49
Wróciły czasy świetności Babilonu
Dom studencki „Babilon” w Krakowie – Fasada Roku 2015 w kategorii „budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, fot. fasadaroku.pl
Wróciły czasy świetności Babilonu
Wróciły czasy świetności Babilonu
Wróciły czasy świetności Babilonu
Wróciły czasy świetności Babilonu
Wróciły czasy świetności Babilonu

Współcześnie na znaczeniu zyskuje rekonstrukcja i adaptacja budynków połączona z poprawą parametrów cieplnych i odnowieniem elewacji. Przykładem takiej inwestycji jest dom studencki „Babilon” w Krakowie.

REKLAMA

17-kondygnacyjny DS-2 „Babilon” stanowi fragment Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej (dawniej Miasteczko Studenckie im. XX-lecia PRL) w Krakowie. Zaprojektowany został w latach 70-tych ubiegłego stulecia przez zespół Profesora Politechniki Krakowskiej – architekta Tomasza Mańkowskiego. Po 50 latach intensywnej eksploatacji budynek wymagał kapitalnego remontu i przebudowy. Projekt został opracowany przez zespół wielobranżowy firmy budowlano-projektowej „Artbud” Sosnowiec, pod kierownictwem architektów Wojciecha i Bartłomieja Rados. Dokumentacja remontu została wykonana w pierwszym półroczu 2014 roku, a inwestycja w zakresie budowy trwała 9 miesięcy i została ukończona w czerwcu 2015.  

Głównym założeniem projektu było podniesienie standardu mieszkania dla żaków. Przeprojektowano składy mieszkalne 10-osobowe z węzłem sanitarnym i kabiną prysznicową na dwupokojowe dla 4 studentów – z pełnym umeblowaniem, instalacją komputerową, telefonem i telewizją satelitarną, z węzłem sanitarnym, kabiną prysznicową oraz aneksem kuchennym. Przebudowano również parter budynku na część usługową dla studentów – lokal gastronomiczny na 50 miejsc konsumpcyjnych z zapleczem, pomieszczenie klubowe z salą telewizyjną, lektorium, oraz pomieszczenia socjalne, magazynowe i biurowo-recepcyjne.  Zaprojektowano nowe instalacje w budynku. Metamorfozę przeszły wnętrza i elewacja budynku. Termorenowację fasad przeprowadzono przy szczególnym uwzględnieniu i zachowaniu jej pierwotnego wyglądu.

– Przebudowa budynku zamieszkania zbiorowego jakim jest dom studencki z lat 70-tych, w dodatku wysokiego dla 900 studentów, jest zawsze wyzwaniem dla architektów. Projekt rekonstrukcji i adaptacji tego typu wymaga dostosowania budynku do aktualnych, rygorystycznych przepisów budowlanych, w tym pożarowych – mówi arch. Wojciech Rados.

– Rekonstrukcja i adaptacja Domu Akademickiego AGH – „Babilon” nie była dla nas debiutem, jeśli chodzi o tego typu zakres prac. Na przestrzeni ostatnich lat wykonaliśmy już kilka projektów przebudowy starych domów akademickich w Krakowie. Współpraca z generalnym wykonawcą Mostostal Warszawa układała się harmonijnie – realizacja nie odbiega od projektu i jesteśmy z niej zadowoleni – dodaje arch. Bartłomiej Rados.

Projekt przebudowy krakowskiego „Babilonu” zaskarbił sobie uznanie Jury konkursu Fasada Roku 2015, zdobywając tytuł w kategorii  „budynek po rekonstrukcji i adaptacji”. Tym samym akademik AGH otrzymał automatyczną kwalifikację do Baumit Life Challenge 2016. O tym, komu przypadnie tytuł Europejskiej Fasady Roku zdecyduje  międzynarodowe Jury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY