REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Współpraca architekta z deweloperem to nie walka, ale kompromis

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 lut 2014 12:15
Współpraca architekta z deweloperem to nie walka, ale kompromis
Szymon Wojciechowski, APA Wojciechowski Architekci, fot. APA Wojciechowski Architekci

Pogodzenie wymagań deweloperów z koncepcją artystyczną, która rodzi się w głowie architekta, to często nie lada wyzwanie. - Proces dochodzenia do takiej wizji jest trudny, ale z reguły możliwy - tłumaczy Szymon Wojciechowski, architekt, prezes zarządu APA Wojciechowski Architekci, która jest autorem takich projektów jak Galeria Malta w Poznaniu czy Galeria Jurajska w Częstochowie.

REKLAMA

- Przystępując do pracy, staramy się wytworzyć z klientem atmosferę, w której stanowimy z nim jeden zespół, dążący do wspólnego celu, a nie walkę dwóch sił: wizji artystycznej i komercji - tłumaczy Szymon Wojciechowski i dodaje, iż oznacza to wzajemne przekonywanie się i kompromisy, ale nigdy nie konfrontację.

- Klienci z reguły rozumieją potrzebę wysokich walorów estetycznych, wszak zwiększają one atrakcyjność, a zatem wartość ich inwestycji. Nie lubią natomiast - oczywiście - wyrzucania własnych pieniędzy bez uzasadnienia - wyjaśnia.

Wojciechowski mówi, iż przy ustalaniu zasad działania jego firmy określono, że celem będzie projektowanie budynków, które będą dawały satysfakcję i klientowi, i pracowni oraz będą dobrze służyły środowisku naturalnemu. - Nie może być innego podejścia, jak próba pogodzenia atrakcyjności formy przestrzennej, wymogów wynikających z lokalizacji i czynników środowiskowych, jak i aspektów komercyjnych. Nie wierzymy w to, że te wartości są przeciwstawne, tj. że budynek sprawny komercyjnie jest z definicji brzydki, a drogi, skomplikowany jest zawsze piękny. Wprost przeciwnie, wierzymy w komplementarność tych aspektów. Wierzymy zatem, że można zbudować budynki prawidłowo funkcjonujące ekonomicznie, a więc zwykle pełne życia i świetnie wpisujące się w otoczenie i atrakcyjne estetycznie - podsumowuje.

Biuro APA Wojciechowski Architekci zaprojektowało szereg inwestycji komercyjnych, w tym m.in.: Business Garden Wrocław, Radom Office Park, Factory Outlet Annopol w Warszawie czy Galerię Maltę w Poznaniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY