REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wszystko o inwestycjach w Poznaniu. Rozmawiamy z prezydentem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 gru 2016 14:55
Wszystko o inwestycjach w Poznaniu. Rozmawiamy z prezydentem
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Poznański rynek nieruchomości komercyjnych systematycznie rośnie, choć dynamika nie jest tak duża jak w innych miastach regionalnych. Katalizatorem zmian mogą być jednak nowe projekty inwestycyjne planowane przez władze miasta i tereny, które Poznań szykuje na sprzedaż. Jednym z nich są Wolne Tory.

REKLAMA

- Wolne Tory to unikatowa przestrzeń w Poznaniu, jedna z nielicznych tego typu w tej części Europy, gdzie w sercu miasta mamy do zagospodarowania ponad 100 ha. Jesteśmy już po rozstrzygnięciu dużego, międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego, a w tej chwili przygotowujemy plan miejscowy dla tej części obszaru – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy, by była to nowoczesna, przyjazna, dobrze zaprojektowana i wkomponowana w tkankę miejską przestrzeń – dodaje Mariusz Wiśniewski. Według planów na terenie Wolne Tory powstanie zabudowa o charakterze usługowym, mieszkaniowym, biznesowym i publicznym.

Władze miasta liczą, że plan miejscowy zostanie wywołany na wiosnę 2017 roku, zaś same prace nad nim potrwają ok. 2-3 lat. - Musimy postępować bardzo roztropnie. Zainteresowanie przestrzenią jest, ale jej zagospodarowanie wiąże się z licznymi wyzwaniami, m.in. są to sprawy właścicielskie – podkreśla wiceprezydent. Jak dodaje, większość terenu należy do spółki PKP, z którą miasto współpracuje. Do miasta należy zaś tylko niewielki fragment nieruchomości. Kolejna część jest przedmiotem postępowania upadłościowego.

- Realizacja inwestycji to perspektywa 15-20 lat. Nie chcemy zmarnować tej przestrzeni, bo może się okazać olbrzymim impulsem do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego miasta – tłumaczy Mariusz Wiśniewski.

Wiceprezydent podkreśla, że Poznań nie może narzekać na zainteresowanie inwestorów - zwłaszcza jeśli chodzi o tereny, które podlegają procesom rewitalizacji. W międzynarodowych targach, w których miasto uczestniczy jako wystawca, pytania o Wolne Tory ze strony inwestorów już padają. - Inwestorzy są jednak świadomi, że to teren, który niesie ze sobą wiele wyzwań, m.in. związanych z prawem, infrastrukturą. Miasto nie może się w te wszystkie kwestie angażować i brać na siebie wszystkich tych ryzyk. Chcemy tę przestrzeń uaktywnić dla poważnych inwestorów, którzy mają doświadczenie w realizacji tak wielkich i poważnych przedsięwzięć - podsumowuje.

Wiceprezydent mówi też o innych ważnych terenach inwestycyjnych w Poznaniu. - To wszystkie obszary, które leżą nad Wartą. Miasto chce się „zwrócić” w stronę rzeki. To cieszy mieszkańców i inwestorów - opowiada.

Dziś ten „powrót nad rzekę” już nastąpił – powstały plaża, żegluga miejska, tworzy się wypożyczalnia sprzętu wolnego. To impuls dla inwestorów. - Interesują się terenami nad rzeką, np. nieruchomościami po dawnej elektrociepłowni, w północnej części Poznania, na terenie Ostrowa Tumskiego, Starołęki i innymi terenami przemysłowymi i wojskowymi. Rzeka jest magnesem dla inwestorów – mówi Wiśniewski.

Poznań ma też tereny inwestycyjne w centrum miasta, np. po dawnych zakładach i samo też zagospodarowuje nieruchomości, które utraciły swoje pierwotne funkcje. - Po wielu latach wreszcie sprzedaliśmy tereny z dawnym szpitalem miejskim w pobliżu Rynku. To pokazuje, że inwestorzy zauważają inną politykę miasta i wizję oraz budowanie stabilizacji, która dla inwestorów jest ważna - wyjaśnia.

Czy w kontekście nowych terenów pod inwestycje poznański rynek czeka nieruchomościowy boom? Wiceprezydent mówi, że ten rynek jest uzależniony od wielu zmiennych – tego co dzieje się w Polsce, ale i za granicą. - Jednak ważne jest to, że Poznań od dwóch lat notuje coraz większe dochody ze sprzedaży nieruchomości miejskich. Zadowalające są też dochody z podatku od nieruchomości. Dodatkowym ważnym elementem jest też bardzo wysoki rating miasta – A -. Dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość – podsumowuje wiceprezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY