Wszystko o projektowaniu obiektów komercyjnych na 4 Design DaysPropertydesign.pl - 28-01-2016 09:00


Jakie wyzwania stoją przed architektami nowych, zielonych budynków? Czy inwestowanie w architektoniczne perełki się opłaca? Jak dziś projektuje się salony sprzedaży? To tylko część tematów, na jakie będą dyskutowali architekci, projektanci i deweloperzy w trakcie 4 Design Days, zaplanowanego w dniach 11-14 lutego br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

4 Design Days to największe w tej części Europy wydarzenie dotyczące nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Podczas czterech dni – dwóch dla profesjonalistów i dwóch dla publiczności oraz kilkudziesięciu sesji dyskusyjnych ikony światowego i polskiego designu, najwięksi architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe oraz deweloperzy będą dyskutować o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze i designie.

Wiele uwagi podczas 4DD poświęcimy projektowaniu obiektów komercyjnych. O tym co zrobić, by biuro było wizytówką firmy i jak budować wizerunek wykorzystując design będzie mówił architekt Marek Dunikowski, współzałożyciel biura architektonicznego DDJM, autor koncepcji słynnego, krakowskiego Szkieletora - Treimorfa oraz nowej Cracovii w Krakowie. Dyskusję poprowadzi znana z programu „Bitwa o dom” w TVN – architekt Natalia Nguyen. Do tej rozmowy włączą się Adam Radzimski, architekt młodego pokolenia ze Śląska, założyciel BAAR Biuro Architektoniczne, a także Krzysztof Zalewski z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, właściciel Zalewski Architecture Group.

Będziemy rozmawiać o tym, że projekt to jeszcze nie koniec i jak znaleźć wspólny język na każdym etapie realizacji inwestycji. O modelu współpracy na linii inwestor, architekt, wykonawca opowiedzą m.in. Janusz Czarnecki, dyrektor ds. handlowych w Budimex, Mariusz Rutz z JSK Architekci i Patrycja Zaczyńska, założyciel w ADP ARCH.

Architekci Piotr Z. Barełkowski, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków i Marek Tryzybowicz spróbują odpowiedzieć na pytanie: czy inwestowanie w architektoniczne perełki się opłaca?.

W czasie 4 Design Days będziemy też mówić o zielonych budynkach i wyzwaniach związanych z realizacją takich projektów dla architektów i projektantów. Swoją opinią na ten temat podzielą się m.in. Marek Kuryłowicz, wiceprezes zarządu, Kuryłowicz & Associates, architekt Andrzej M. Chołdzyński oraz Bartłomiej Kisielewski, partner w biurze Horizone Studio.

Jak dziś projektuje się sklepy? Czym inspirują się designerzy salonów sprzedaży? Jak zaprojektować wnętrza, do którego z chęcią przychodzą klienci? Jakie znaczenie w sprzedaży odgrywa oświetlenie, meble i odpowiednia ekspozycja towarów? Między innymi o tym opowie na 4 Design Days Nadeem Malik, Design Project Manager w Grupie Michael Kors i Marek Witaszewski, architekt i partner w  Otomi Store Design Lab.

O sztuce budowania i tworzenia kontekstu architektury komercyjnej w mieście rozmawiać będą natomiast architekci: Andrzej M. Chołdzyński, Marek Dunikowski, Zbigniew Maćków, Mariusz Rutz, a także Olgierd Jagiełło.

Ważnym tematem, który zostanie podjęty podczas 4DD będzie realizacja hoteli. O potrzebie luksusu w Polsce i w którą stronę pójdzie projektowanie obiektów hotelu dyskutować będą m.in.  Jean-Marc Pivot, wiceprezes zarządu i wspólnik w Sud Architekt Polska, Konrad Tadajewski, właściciel w Pałac na Wodzie w Staniszowie i Barbara Uherek-Bradecka, architekt w Studio-BB Architekci.