REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wybitny krytyk architektury i pisarz zobaczy NOSPR

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 sie 2014 11:29
fot. Joseph Rykwert (Valerie Bennett / COURTESY AA London)

Joseph Rykwert jest jednym z najwybitniejszych krytyków architektury. Obecnie jest emerytowanym profesorem architektury na Uniwersytecie w Pensylwanii. Wykładał na większości prestiżowych uczelni architektonicznych na całym świecie, a wśród jego uczniów są m.in. Daniel Libeskind czy Alberto Pérez-Gómez. Jak nowy NOSPR i Katowice odbierze Rykwert?

REKLAMA

Nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odwiedzi jeden z najwybitniejszych krytyków architektury, pochodzący z Polski Joseph Rykwert. W zeszłym roku brytyjskie stowarzyszenie architektów RIBA nagrodziło go najwyższym odznaczeniem — Złotym Medalem Królewskim

Na dwa miesiące przez otwarciem gmach nowej siedziby NOSPR w Katowicach odwiedzi znakomity gość — historyk sztuki i krytyk architektury Joseph Rykwert. Autor wielu publikacji z zakresu architektury, m.in. „The Idea of a Town. The Anthropology of Urban Form in Rome, Italy, and The Ancient World” czy „The First Moderns” i wielu innych, z których większość została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Rok temu po polsku ukazała się pierwsza książka Rykwerta — „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast”. Autor przedstawia w niej  błyskotliwą diagnozę współczesnego kształtu architektonicznego miast, w których zapomina się o potrzebach mieszkańców.

Rykwert przyjeżdża do Katowic na dwa dni. Zwiedzi stolicę województwa, w tym ważne miejsca i znane  zabytki. Jednak głównym celem przybycia krytyka architektury jest nowy gmach NOSPR. Autorem projektu jest Tomasz Konior. Jego imponujący gmach wraz z parkowym otoczeniem już stał się głośny w świecie architektury. Wiosną to miejsce wizytowali inni zagraniczni krytycy architektury — Henry Urbach (dyrektor Philip Johnson Glass House w New Cannan) oraz Aaron Betsky (krytyk architektury, Cincinnati).

Jak nowy NOSPR i Katowice odbierze Rykwert? Znany jest z celnych ripost i trafnych sformułowań. W jednym z wywiadów powiedział: — Różnica między chirurgiem i architektem jest taka, że chirurdzy grzebią swoje błędy, a architekci je stawiają. Słynący z ogromnej erudycji i wyrazistych opinii krytyk architektury odwiedził już dziesiątki metropolii na całym świecie, by zbadać jakość architektury i urbanistyki. To jego pierwsza wizyta w tej części Polski.

Rykwert urodził się w Warszawie, ale jako nastolatek wyjechał do Anglii. Obecnie jest emerytowanym profesorem architektury na Uniwersytecie w Pensylwanii. Wykładał i prowadził zajęcia na większości prestiżowych uczelni architektonicznych na całym świecie. We wrześniu zeszłego roku został uhonorowany Złotym Medalem Królewskim przez Royal Institute of British Architects.

Esej wybitnego krytyka architektury na temat Katowic i nowej siedziby NOSPR, poznamy już 1 października. Wtedy ukaże się monografia poświęcona historii projektu i budowy najbardziej spektakularnej przestrzeni dla muzyki na Śląsku, która już dziś wyrasta na ikonę architektury jego stolicy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY