REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wybitny krytyk architektury zobaczy NOSPR

  • Autor: propertydesign.pl
  • 17 kwi 2014 13:57
Wybitny krytyk architektury zobaczy NOSPR
Aaron Betsky - krytyk architektury, dyrektor Cincinnati Art Museum, fot. materiały prasowe

Budowa nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach jeszcze trwa, ale już dziś budynek wzbudza zainteresowanie na świecie. Powstaje o nim międzynarodowa publikacja, a do stolicy województwa ściągają najwybitniejsi krytycy architektury. W piątek NOSPR będzie zwiedzać Aaron Betsky, wieloletni dyrektor Holenderskiego Instytutu Architektury (NAI), obecnie szef Cincinnati Art Museum.

REKLAMA

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to budynek bez precedensu. Po raz pierwszy w historii słynnego polskiego zespołu symfonicznego powstaje specjalnie dedykowany mu gmach. Będzie to największa sala koncertowa w Polsce. Nad jej akustyką pracował sztab najwybitniejszych fachowców ze świata, w tym po raz pierwszy w tej części Europy japońscy eksperci z Nagata Acoustics.

Architektura gmachu jest dziełem Tomasza M. Koniora i jego autorskiego biura Konior Studio. Budynek łączy tradycję z nowoczesnością. Wyposażony w zaawansowane technologie, jednak na każdym kroku wyraża swoją tożsamość znakomitym rzemiosłem i zastosowaniem naturalnych materiałów. Jego elewacje wymurowano ze śląskiej , ręcznie wypalanej cegły. Monumentalny obiekt wyrasta tuż za Spodkiem na terenie po kopalni Katowice. Jego zewnętrzna bryła jest prawie ukończona, trwają jeszcze prace wewnątrz i wokół.

Choć budowa wciąż się toczy − nowa siedziba NOSPR wzbudza już ogromne zainteresowanie. W ostatnim czasie gmach zwiedzał Henry Urbach, jeden z najwybitniejszych krytyków i kuratorów Architektury, dyrektor prestiżowego The Glass House w New Canaan. Ma być jednym ze współautorów międzynarodowej publikacji poświęconej katowickiemu gmachowi.

Teraz, za sprawą tej książki, do Katowic ściąga inny guru współczesnej krytyki architektonicznej — Aaron Betsky, autor wielu publikacji na temat architektury, wieloletni dyrektor Holenderskiego Instytutu Architektury (NAI) w Rotterdamie. Aaron Betsky ukończył Yale School of Architecture w Connecticut. Od 1995 roku pełnił funkcję głównego kuratora architektury, designu i projektów multimedialnych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco (SFMoMA). Obecnie jest dyrektorem Cincinnati Art Museum.

— Traktuję to jako duże wyróżnienie, że nasz budynek wzbudza zainteresowanie tej klasy krytyków — mówi Tomasz Konior. — Polska architektura współczesna wciąż zbyt rzadko gości na łamach zagranicznych publikacji. Jednym z powodów jest fakt, że przez lata byliśmy za żelazną kurtyną, to odcięło nas od obiegu informacji. Krytycy i historycy sztuki, którzy piszą o architekturze, po prostu nie przyjeżdżali do Polski. Mimo, że od lat mamy otwarte granice, niewiele się zmieniło. Wierzę, że gmach NOSPRu trwale odmieni ten stan i wkrótce będzie można regularnie czytać o polskiej architekturze za granicą — przekonuje architekt.

Dwujęzyczna książka na temat NOSPR to publikacja, w której wydaniu partycypować będzie miasto. Jej premiera odbędzie się w momencie inauguracji budynku, która przewidziana jest na dzień 1 października. Redaktorzy książki Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina, postanowili zaprosić do jej współtworzenia najbardziej uznane autorytety z dziedziny krytyki architektury.

— Wybór Aarona Betsky’ego był dla nas oczywisty, bo to jedna z najwybitniejszych postaci krytyki architektury. W 2008 roku był dyrektorem Biennale Architektury w Wenecji, chyba najlepszej edycji tej międzynarodowej wystawy w ostatnich latach. Jest także autorem opracowań krytycznych na temat architektury Zahy Hadid i Daniela Libeskinda. Wierzymy, że taki autor pozwoli nam spojrzeć nowym okiem na gmach budowany w Katowicach. Także renoma jego nazwiska być może spowoduje, że inni krytycy architektury ze świata zaczną ściągać do Polski i interesować się tym, co u nas jest budowane — mówi Marcin Szczelina i Tomasz Malkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY